Poznać, pokochać, chronić. Park Okrąglik w Jaworznie00:20:03

    zwiń opis video pokaż opis video
    Dodał: dlaCiebietv
    W ósmym odcinku cyklu Poznać, pokochać, chronić przyrodnik, Piotr Grzegorzek zabierze nas na spacer po Parku Okrąglik w Jaworznie. Choć z pozoru teren ten nie jest tak okazały, jak inne parki wspomniane przez prowadzącego w poprzednich odcinkach, to z pewnością ma swój urok i warto o takie miejsce dbać. W filmie pokazano także, jak park prezentuje się wiosną, a jak latem.

    Odrębną częścią naszego cyklu jest Kalejdoskop, który zawiera skrót najważniejszych informacji o aktualnej działalności Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz o wydarzeniach organizowanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

    Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zorganizował kolejne webinarium z cyklu spotkań z Doradcami Energetycznymi. Tym razem zaproszono specjalistów, którzy omówili temat EE i OZE w budynkach zabytkowych użyteczności publicznej. Spotkanie odbyło się 27 sierpnia 2024 roku o godzinie 10:00 i zostało poprowadzone przez Doradców Klimatyczno-Energetycznych WFOŚiGW we Wrocławiu.

    Podczas webinarium eksperci przedstawili szczegóły naboru FENX.01.01 Poprawa efektywności energetycznej w zabytkowych budynkach użyteczności publicznej. Ponadto, zaprezentowano wykład zatytułowany Termomodernizacja budynków zabytkowych jest taka sama jak pozostałych budynków, z drobną różnicą, który szczegółowo omówił specyfikę termomodernizacji obiektów zabytkowych.

    9 sierpnia w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach odbyło się spotkanie poświęcone wyzwaniom społeczno-gospodarczym i środowiskowym, związanym z Kanałem Gliwickim oraz rzeką Odrą. W wydarzeniu uczestniczył Mateusz Pindel, Prezes Zarządu WFOŚiGW w Katowicach. Organizatorem spotkania było Ministerstwo Infrastruktury, a przewodniczył mu Przemysław Koperski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

    Podczas spotkania omawiano stan wód w Kanale Gliwickim oraz sytuację na rzece Odrze, nawiązując do wcześniejszych rozmów, które odbyły się w lipcu we Wrocławiu, z inicjatywy Ministerstwa Klimatu i Środowiska, NFOŚiGW oraz pięciu wojewódzkich funduszy z obszaru dorzecza Odry. Celem tych dyskusji było opracowanie strategii przeciwdziałania zanieczyszczeniom Odry.

    W ramach swojej Strategii działania na lata 2025-2028, WFOŚiGW w Katowicach planuje wsparcie dla działań takich jak:

    - Monitoring środowiskowy, ze szczególnym naciskiem na Kanał Gliwicki,
    - Inwestycje w infrastrukturę oczyszczania ścieków komunalnych i przemysłowych,
    - Redukcja odprowadzania ścieków o wysokiej zawartości soli,
    - Adaptacja do zmian klimatycznych, przeciwdziałanie suszy oraz skutkom klęsk żywiołowych,
    - Odbudowa ekosystemów.

    Katowicki Fundusz aktywnie uczestniczy w tworzeniu strategii dla Odry i zamierza wspierać inicjatywy zmierzające do odtworzenia zarówno społecznej, jak i ekologicznej funkcji śląskiego odcinka Odry, w tym Kanału Gliwickiego i jego dopływów.

    Dodatkowo, Mateusz Pindel, prezes WFOŚiGW w Katowicach, niedawno gościł poseł Gabrielę Lenartowicz. Tematem ich rozmów były przygotowania do nadchodzącej konferencji, która podsumuje 20 lat działalności Funduszu po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Dyskutowano również o przeciwdziałaniu zanieczyszczeniom Odry oraz ogólnej ochronie środowiska w regionie. Spotkanie to było kontynuacją rozmów rozpoczętych w ubiegłym tygodniu, podczas spotkania w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim, gdzie poruszano wyzwania związane z Kanałem Gliwickim i rzeką Odrą.

    Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach dofinansował działania związane z kontrolą populacji nutrii na terenie województwa śląskiego, prowadzone przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Katowicach. W ramach tego projektu zaplanowano odłów i kontrolę liczebności do 200 osobników nutrii, które osiedliły się w różnych lokalizacjach, w tym w Jaworznie, Rybniku, Zbrosławicach, czy Wodzisławiu Śląskim.
    Nutrie to gatunek inwazyjny, pochodzący z Ameryki Południowej, ich obecność wiąże się z poważnymi zagrożeniami dla środowiska naturalnego. Zwierzęta te mogą uszkodzić infrastrukturę drogową, podkopywać skarpy rzek oraz przenosić choroby. Ponadto, nutrie zostały uznane za jeden ze 100 najgroźniejszych gatunków inwazyjnych na świecie.
    Dzięki wsparciu WFOŚiGW w Katowicach, możliwe jest przeprowadzenie skutecznej kontroli populacji tych zwierząt, co pozwoli na zminimalizowanie szkód wyrządzanych przez nutrie oraz ochronę lokalnego środowiska. Proces ten obejmuje odłów nutrii, a następnie ich unieszkodliwienie, zgodnie z obowiązującymi standardami.

    Program dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki wodnej w Katowicach.

    Za treści przedstawione w programie dofinansowanym ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja.

    Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
    #jaworzno #jawpl
    więcej

    Komentarze