Farbownik lekarski00:02:39

zwiń opis video pokaż opis video
Dodał: dlaCiebietv
Czas najwyższy powrócić do prezentacji kolejnych gatunków roślin, czyli podopiecznych rzymskiej bogini Flory. Flora to także ogół gatunków roślin występujących na danym obszarze. Startujemy z Jaworzna, ale będziemy się włóczyć tu i ówdzie a głównie ówdzie, nie tylko po Jaworznie. Świat jest wielki. Chodźcie za mną.

W dziewiątym epizodzie poznamy farbownika lekarskiego Anchusa officinalis z rodziny ogórecznikowatych Boraginaceae.

Gatunek jest często spotykany w Polsce. Na mapach rozmieszczenia jest tylko kilka białych plam w tym Bieszczady. Preferuje miejsca ruderalne w tym suche przydroża. Im cieplej tym lepiej. Bohatera tego filmu spotkałem w Chrzanowie przy ulicy Trzebińskiej.

Kiedy kwitnie bardzo rzuca się w oczy za sprawą jaskrawych niebiesko-fioletowych kwiatów. Korona jest zrośnięta z pięciu płatków. Dostępu do jej gardzieli bronią białe owłosione osklepki.

Jak przystało na rodzinę jest on szorstko owłosiony. Dotyczy to zarówno łodygi jak i liści.

Zgodnie z nazwą jest niezłym ziółkiem. Teraz posiłkuję się publikacją o florze naszego bardzo bliskiego wschodu. Surowce z niego, a przede wszystkim alantoina z z korzeni wchodzą w skład maści przyspieszających gojenie ran i wrzodów. Koloidalny roztwór z tego gatunku stosowano w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy.

Poza tym to gatunek barwierski oraz miododajny. Z hektara pszczoły mogą pozyskać 170 kg miodu oraz 40 kg pyłku.

Co do reszty szukajcie a znajdziecie. Podczas terapii tym gatunkiem zaleca się daleko idącą ostrożność z racji jego toksyczności.

Piotr Grzegorzek

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl #flora_stories
więcej

Komentarze