Poznać, pokochać, chronić. Wzgórze Wygonie-Kępa w Mysłowicach00:20:08

    zwiń opis video pokaż opis video
    Dodał: dlaCiebietv
    Wzgórze Wygonie-Kępa w Mysłowicach to kolejny punkt na przyrodniczej trasie Piotra Grzegorzka, prowadzącego cykl Poznać, pokochać, chronić. Wygonie-Kępa to najwyższe wzniesienie w dzielnicy Krasowy, osiągające niemal 300 m n.p.m. Geologicznie obszar ten należy do pogórza karbońskiego. W okolicy można znaleźć pozostałości ławic wapienia muszlowego, które dawniej były eksploatowane w miejscowych wapieniołomach i piecach wapiennych. Z kolei pokłady karbońskie, które miejscami wychodzą na powierzchnię, przyczyniły się do powstania kopalń węgla kamiennego. Południową część dzielnicy zajmuje rozległy kompleks leśny znany jako las krasowski.

    Program Czyste Powietrze to przykład, jak współpraca może przynieść wymierne efekty dla zdrowia i środowiska. Dzięki takim inicjatywom przyszłe pokolenia zyskają zdrowsze i bardziej przyjazne miejsce do życia.

    Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej szykuje rewolucję na rynku motoryzacyjnym! Ponad 1,6 miliarda złotych tyle ma trafić na wsparcie zakupu, leasingu lub wynajmu długoterminowego aut elektrycznych. To element nowego projektu, który właśnie nabiera kształtów. W listopadzie odbyły się konsultacje, a ostateczny kształt projektu poznamy w kolejnych miesiącach.

    Zgodnie z planem, przyszli właściciele zeroemisyjnych pojazdów mogą liczyć na dopłaty sięgające nawet 40 tysięcy złotych. Co ważne, pieniądze te pochodzą z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności, a celem jest nie tylko promowanie ekologicznego transportu, ale też znaczące ograniczenie emisji zanieczyszczeń.

    Program będzie obejmował wyłącznie nowe auta elektryczne kategorii M1, a dodatkowo przewidziano bonusy na przykład za zezłomowanie starego samochodu spalinowego lub dla osób o niższych dochodach. Jest to więc oferta jeszcze korzystniejsza od dotychczasowych rozwiązań, takich jak program Mój elektryk.

    Pierwsze środki mają zostać wypłacone już do połowy 2025 roku, a pełne wdrożenie wsparcia zaplanowano na II kwartał 2026 roku. Czy to początek nowej ery na polskich drogach? Przekonamy się niebawem!

    Fundusz zaprosił na kolejne cykliczne webinarium, które odbyło się 12 listopada 2024 roku. Tematem spotkania były Zmiany klimatyczne przyczyny, konsekwencje i zagrożenia. W wydarzeniu wystąpili specjaliści z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

    Podczas webinarium eksperci przedstawili szczegółowe informacje na temat zmian klimatycznych, omówili ich przyczyny, rodzaje i konsekwencje, a także potencjalne zagrożenia wynikające z tych zjawisk. Poruszono również temat wpływu zmian klimatycznych na Parki Krajobrazowe oraz metod skutecznego przekazywania wiedzy w ramach edukacji ekologicznej.

    Spotkanie było ważnym elementem cyklu działań edukacyjnych mających na celu zwiększenie świadomości i zaangażowania w walkę ze zmianami klimatycznymi.

    Program dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki wodnej w Katowicach. Za treści przedstawione w programie dofinansowanym ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja.

    Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
    #jaworzno #jawpl
    więcej

    Komentarze