Seminarium służb mundurowych Gorlice - Wapienne00:10:30

zwiń opis video pokaż opis video
Archiwalny materiał ze szkolenia służb mundurowych w wapiennym w okolicach gorlic.

W seminarium wzięli udział funkcjonariusze między innymi:
-SWAT Colorado
-Służba więzienna
-Służba celna
-Policja
-Słowacka akademia policyjna
-Straż graniczna
-Brygada Operacyjno Szturmowa

"Międzynarodowe szkolenie służb mundurowych dotyczące stosowania i optymalnego wykorzystania uzbrojenia oraz środków przymusu bezpośredniego w działaniach interwencyjnych wraz z elementami ratownictwa medycznego w Gorlicach.

W dniach 22- 23.06 2013 r., w Gorlicach-Wapiennem odbyło się szkolenie służb mundurowych dotyczące stosowania i optymalnego wykorzystania uzbrojenia oraz środków przymusu bezpośredniego w działaniach interwencyjnych wraz z elementami ratownictwa medycznego.

Organizatorami szkolenia byli funkcjonariusze służb mundurowych: Marcin Kryń (Służba Więzienna) oraz Maciej Augustyn (Służba Celna) przy aktywnym wsparciu starostwa powiatu gorlickiego, burmistrza miasta Gorlice, wójta gminy Gorlice oraz wójta gminy Sękowa.

Seminarium rozpoczęto od odczytania okolicznościowego adresu skierowanego do organizatorów i uczestników imprezy. List odczytał reprezentujący Dyrektora Generalnego Służby Więziennej ppłk Jacek Staszyszyn z Biura Dyrektora Generalnego SW.

W międzynarodowym szkoleniu uczestniczyło około 40 funkcjonariuszy z Policji, Służby Więziennej, Urzędu Celnego, Straży Granicznej ,wojska, innych służb oraz firm zajmujących się ochroną. W zajęcia uczestniczyli także również przedstawiciele zagranicznych służb mundurowych z USA i Słowacji. Zajęcia odbywały się przez dwa dni w 2-3 tematycznych grupach, w różnych obiektach szkoleniowych wyznaczonych przez organizatora do ćwiczeń oraz na wolnym powietrzu.

Szkolenie łączyło elementy teorii z aktywną praktyką. Świat nauki reprezentował prof. nadzw. dr hab. Robert Borkowski, który w swoim wykładzie przybliżył problematykę terroryzmu i zagrożeń wynikających z obecnej sytuacji na świecie. Profesor Borkowski, jako fachowiec, przeprowadził również zajęcia praktyczne z ratownictwa wodnego na basenie pobliskiego ośrodka wypoczynkowego.

Zajęcia praktyczne z zakresu samoobrony i technik interwencyjnych przeprowadzili instruktorzy służb mundurowych i instruktorzy cywilni:

Robert Koski-SWAT z USA,

ppłk Mirosław Kuświk

Karol Zwierzchowski-oficjalny przedstawiciel Kapap w Polsce,

Soke Stanisław Majchrzak -10 Dan Jiu-jitsu,

Soke Mariusz Błaszkiewicz-10 Dan Jiu Jitsu

Mistrz Dariusz Gurgul- Cobra Krav Maga,

Sensei Marcin Kryn oraz Marcin Augustyn.

Szkolono się z zakresu stosowania siły fizycznej, stosowania środków przymusu bezpośredniego, samoobrony , taktyki i techniki interwencji.

Prezentowane treści z zakresu walki wręcz /Jiu-jitsu, Krav Maga, Modern Combat/ oraz stosowania siły fizycznej i środków przymusu bezpośredniego przez ppłk Mirosława Kuświka, spotkały się z dużym zainteresowaniem. Mimo zmęczenia spowodowanego dużym obciążeniem fizycznym wielu ćwiczących z zaangażowaniem doskonali swoje umiejętności.

Duże zainteresowanie przebiegiem szkoleniem wykazały lokalne media,

które prowadziły na bieżąco relacje z przebiegu szkolenia.

W opinii uczestników szkolenie było bardzo potrzebne, stało się doskonałym forum do wymiany myśli i doświadczeń w zakresie walki wręcz i stosowania środków przymusu bezpośredniego.

Kontakty z przedstawicielami służb mundurowych z innych krajów pozwoliły na wymianę doświadczeń w zakresie samoobrony,rozwiązywaniu sytuacji ekstremalnych oraz umożliwiły zapoznanie się z taktyką i techniką interwencji stosowanych na świecie.

Należy jedynie żałować, że tak mało funkcjonariuszy Służby Więziennej jest zainteresowana podnoszeniem swoich umiejętności praktycznych na wyższy poziom. Służbę Więzienną reprezentowała na szkoleniu jedynie grupa funkcjonariuszy z Zakładu Karnego w Bielsku Białej.

Systematyczne szkolenie jest ważnym obowiązkiem każdego funkcjonariusza. Argument wielu przełożonych, że aktualnie nie ma w służbie poważnych zdarzeń, nie zwalnia funkcjonariusza od doskonalenia swoich umiejętności praktycznych z zakresu stosowania siły fizycznej i środków przymusu bezpośredniego.

ppłk Mirosław Kuświk"

Film znajduje się w katalogu: Pokazy / Military shows / Pokazy sztuk i sportów wakl


więcej

Komentarze