Awaryjne światło: świeczka z tuńczyka - zjawisko kapilarne00:05:09

zwiń opis video pokaż opis video
Zastanawialiście się jak to działa ? :) po niżej opiszemy kilka zjawisk fizycznych wpływających na to iż z ryby i oleju mamy ogień.

1. Zjawiska kapilarne – szereg zjawisk związanych z zachowaniem par i cieczy, a pojawiających się dla wielu obiektów o małym wymiarze charakterystycznym (np. rurki kapilarne, porowate powierzchnie) i silnie zależne od tego wymiaru, przy kącie zwilżania powyżej 90 stopni. W zależności od kąta zwilżania zjawisko może się pojawiać lub zanikać, promień rurki kapilarnej ma wpływ na wysokość podsiąkania.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Zjawiska_kapilarne

2.Efekt Coandy – zjawisko fizyczne polegające na tym, iż strumień płynu (gazu lub cieczy) ma tendencję do przylegania do najbliższej powierzchni. Efekt został nazwany od nazwiska odkrywcy Henri Coandy.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Efekt_Coandy

3.Zjawisko włoskowatości wywołane jest napięciem powierzchniowym cieczy. Gdy siły przylegania między cząsteczkami cieczy i cząsteczkami ścian naczynia są większe od sił spójności, to ciecz w bardzo wąskich rurkach, tak zwanych włoskowatych lub kapilarnych, podnosi się do góry. Jeśli taką rurkę zanurzymy w cieczy, która ją zwilża, to tworzy się menisk wklęsły. Powstaje wtedy ciśnienie powierzchniowe, które powoduje podnoszenie się cieczy powyżej powierzchni swobodnej cieczy w danym naczyniu. Im mniejsza jest średnica naczynia tym wysokość na jaką podnosi się woda jest większa. Dla rurek o okrągłym przekroju wysokość słupa płynu zależy liniowo od odwrotności promienia rurki. Najpopularniejsze przykłady tego zjawiska to transport wody w drzewach, krwi w naczyniach włosowatych, czy też „cieczy” w pieluszkach jednorazowych.

Film znajduje się w katalogu: Survival / Bushcraft / Cooking in the wild / Survivalowe Gadżety / MRE


więcej

Komentarze