KOPENHAGA - NAJLEPSZE MIASTO DO ŻYCIA - VAN LIFE VLOG #5700:31:06

zwiń opis video pokaż opis video
Dodał: podrozovanie
Subskrybuj nasz kanał: https://bit.ly/2Org3Fc
Polub nas na FB: https://www.facebook.com/podrozovanie/
KLIKNIJ TUTAJ PO WIĘCEJ
Nasza oficjalna strona: http://podrozovanie.pl/
Instagram: #podrozovanie
TikTok: PodrozoVanie lub http://vm.tiktok.com/JeVhM7/

Podoba Ci się nasz kanał? Możesz pomóc w jego rozwoju! http://podrozovanie.pl/wsparcie/
___
Odkryliśmy z Kasią najlepsze miasto do życia! Już od dawna wiedzieliśmy, że Duńczycy przodują w rankingach dotyczących zadowolenia z życia. Nie do końca w to wierzyliśmy, aż dotarliśmy do Kopenhagi - stolicy Danii. Już od pierwszych godzin przekonaliśmy się, że jest to miasto wyjątkowe. Wszędzie widać rowerzystów, samotnie lub z dziećmi. Całe rodziny na rowerach, specjalne ścieżki rowerowe, pasy kierunkowe, sygnalizacja świetlna itp... #Kopenhaga to istny raj dla rowerzystów!
Jednak Kopenhaga to nie tylko rowery. To bogata historia, piękne budynki ogromna ilość zabytków i ciekawych miejsc. Wybraliśmy się na Free Walking Tour, czyli oprowadzanie po mieście przez miejscowego przewodnika. Mieliśmy szczęście, bo trafiliśmy na super dziewczynę, która z energią i dużą dawką humoru oprowadzała nas po zabytkach stolicy Danii. Pokazała co watro zwiedzić w Kopenhadze, najciekawsze miejsca oraz opowiedziała ciekawostki i informacje o Kopenhadze. Było bardzo ciekawie i bardzo wesoło - może to dlatego, że zamiast porannej kawy, do termosu wlaliśmy białe winko i sączyliśmy je w trakcie oprowadzania po mieście? ;) Ale ciiii! Jakby co to nic nie wiecie ;)

Do ciekawych miejsc w Kopenhadze na pewno trzeba zaliczyć dzielnicę Christiania. To tak zwane państwo w państwie lub inaczej - państwo wolnościowe gdzie wszystko wolno :) Ustanowili je w latach 70 hipisi, którzy w opuszczonych koszarach wojskowych założyli komunę. Po kilku latach starań otrzymali zgodę od Państwa na zamieszkanie tych terenów i przekształcenie w Christianię. Teraz to miejsce przyciąga głównie miłośników marihuany i haszyszu, które sprzedawane są na bogato zaopatrzonym targu na środku dzielnicy. Całe miejsce spowite jest od rana do wieczora ziołowym dymem, a na każdym kroku widać ktoś skręcającego lub palącego bliżej niezidentyfikowaną fajkę.

Mieliśmy ogromne szczęście być w Kopenhadze w czasie trwania Nocy Kultury (coś na wzór naszych Nocy Muzeum, z tą różnicą, że wszystkie placówki kulturowe były otwarte). Na ulicach roiło się od ludzi, na każdym placu odbywały się przedstawienia, koncerty, występy taneczne i artystyczne. Całe miasto żyło i tętniło radością. Udało nam się załapać na kilka ciekawych występów, podczas których serwowali darmowe... piwo! Bo przecież #Dania to kraj socjalny, który dba o swoich obywateli. Dlatego wiele rzeczy płatnych gdzie indziej - tu jest bezpłatne :)

Kopenhaga w naszym rankingu na najlepsze miasto do życia zajmuje pierwsze miejsce. Poprzeczka jest ustawiona wysoko.

Komentarze