Putin zaczeka, Gowin wyleci - Komentarz Konieczny!01:04:38

zwiń opis video pokaż opis video
Dodał: eMisjaTv
3 kwietnia 1940 roku, na mocy rozkazu podpisanego przez Stalina, Woroszyłowa, Mołotowa i Mikojana rozpoczęły się egzekucje pierwszych polskich jeńców przetrzymywanych w sowieckim obozie w Kozielsku. Fizyczna likwidacja oficerów Wojska Polskiego oraz innych służb mundurowych więzionych także w Starobielsku i Ostaszkowie trwała kilka tygodni. Skala mordu wyszła na jaw dopiero po niemieckiej inwazji na ZSRS, lecz rodziny ofiar musiały czekać na prawdę aż do schyłku XX wieku, kiedy ostatecznie zadano kłam komunistycznej propagandzie przerzucającej odpowiedzialność za ten odrażający czyn na nazistów.

W 2010 r. rosyjska ziemia ponownie została naznaczona krwią Polaków, którzy zginęli w katastrofie rządowego samolotu zmierzającego na oficjalne obchody organizowane w lesie katyńskim pod Smoleńskiem.

Władze polskie od dawna zapowiadały, że tegoroczne uroczystości będę miały najwyższy państwowy charakter i międzynarodowy wydźwięk. Plany te zdawała się pokrzyżować światowa epidemia chińskiego wirusa, lecz w ostatniej chwili szef kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Michał Dworczyk oświadczył, że to niedopełnienie formalności przez stronę rosyjską jest oficjalną przyczyną odwołania wylotu polskiej delegacji. Na to stanowisko niezwłocznie zareagowało MSZ Federacji Rosyjskiej, którego przedstawiciele nie tylko zapewnili o pełnej gotowości do współpracy z Polakami w celu upamiętnienia tragicznego wypadku oraz komunistycznej zbrodni, lecz wyrazili również zdziwienie nowym, prowokacyjnym wypadem ze strony władz polskich. Wymiana not dyplomatycznych zapowiadała polityczne trzęsienie ziemi, lecz prawdziwy kryzys wywołał dopiero Jarosław Gowin, który zaproponował ustawowe wydłużenie kadencji Andrzeja Dudy i odwołanie wyborów prezydenckich. Okazało się, że pomysł ten może doprowadzić do rozłamu w rządzie. Jarosław Kaczyński liczy bowiem na pewną reelekcję obecnego prezydenta, a Gowin chce odebrać trzy lata jego potencjalnej władzy. Członkowie Polski Razem otrzymali od prezesa PiS ultimatum albo zagłosują po myśli rządu, albo pożegnają się z ministerialnymi tekami. Nikt jednak nie bierze pod uwagę, że wskazana przez obóz władzy opcja wyborów korespondencyjnych może być niezgodna z Konstytucją, a przy tym całkowicie nielegalna. Jak to jednak mawiają, trudne czasy wymagają nietypowych rozwiązań i najwyraźniej tą drogą zamierza pójść rząd PiS.

O kryzysie władzy, skromnych obchodach 80. rocznicy zbrodni katyńskiej oraz wielu innych wydarzeniach minionego tygodnia już dziś w Komentarzu Koniecznym. Na program zaprasza Piotr Korczarowski i Kamil Klimczak.


---------------------------------------------[wsparcie programu]---------------------------------------------

Darowizny prosimy kierować na fundację Inicjatywa Przeciw Cenzurze.
Nr konta: 33 2530 0008 2059 1051 7927 0001
Mecenat na patronite: https://patronite.pl/emisjatv
PayPal: https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd_s-xclick&hosted_button_idVNND3Q7EZBSD6&sourceurl

Chcesz wykonać tradycyjny przelew do banku? Wszystkie niezbędne informacje są tutaj: http://emisja.tv/programy/wsparcie

Film znajduje się w katalogu: Komentarz Konieczny


Komentarze