Jak trening mentalny wpływa na jaworznickich sportowców00:05:42

zwiń opis video pokaż opis video
Dodał: dlaCiebietv
O to, jak i czy w ogóle, trening mentalny, psychologiczny jest ważny, zapytaliśmy doświadczonych, sportowych weteranów, dwie przyszłe gwiazdy oraz oczywiście psychologa sportowego.

Psycholog sportowy Marta Zaborowska mówi nam, że trening mentalny jest jednym z 4 filarów treningu sportowego, dzięki któremu możemy osiągnąć bardzo dużo w sporcie nie tylko zawodowym, ale nawet tym rekreacyjnym czy amatorskim. Tak zwanym model 4C, czyli komunikacja, zaangażowanie, pewność siebie i koncentracja, to metoda pracy skupiająca się na tych właśnie elementach naszej percepcji, które zawodnik rozwija pod okiem psychologa i nad nimi pracuje. Co ciekawe można nad tymi elementami pracować spójnie, linearnie, czyli nad każdym z nich naraz lub możemy skupiać się na każdym po kolei. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i możliwości danego sportowca. Wiedza i umiejętności psychologa sportowego potrzebne są także w takich sytuacjach jak ciężka kontuzja, kryzys sportowy czy po to, aby sprecyzować cel swojej kariery. Na tym polega właśnie praca mentalna z psychologiem.

Co na ten temat sądzą jednak młode, przyszłe sportowe gwiazdy? Adrian Gałka, piłkarz Szczakowianki Jaworzno, uważa, że wszystko zaczyna się od głowy, dzięki której możemy osiągnąć każdy postawiony sobie cel, dlatego do treningu stara się podchodzić bardzo konkretnie i robić wszystko po równo. Tak, aby trening fizyczny, jak i mentalny zajmował podobną ilość czasu. Marcin Korlacki natomiast, piłkarz Zgody Byczyna, poświęca na trening mentalny bardzo dużo czasu, wychodząc z założenia, że trening czyni mistrza i każdy, kto coś trenuje sumiennie, kiedyś osiągnie sukces.

Weteran sportowy, Ryszard Czerwiec, także uważa, że to jest bardzo ważny element w sporcie zawodowym. Nieustanna presja, pod jaką są sportowcy powoduje, że wielu z nich się po prostu wypala. Zawodowiec cały czas jest pod dużym przeciążeniem fizycznym, ale także psychicznym więc wsparcie psychologa jest czymś nieocenionym.

Robert Gortat zauważa jednak, że kiedyś nie było takiego wsparcia psychologicznego, jakie dostępne jest teraz. Wspomina, że styczność z psychologiem miał tylko raz, podczas jednego obozu i to wszystko. Nie było wówczas zaufania, chęci do podejmowanie takiej współpracy. Po zakończeniu kariery zauważa jednak, że jest to ważne i w dawnych latach bardzo by się przydało, aby porozmawiać z kimś jeszcze niż tylko trenerem o swoich odczuciach, kryzysach czy celach sportowych. Obecnie w swojej akademii boksu, wykorzystuje wiedze psychologa sportowego i wielu jego adeptów chętnie korzysta z takiego wsparcia.

Ważne jest również to, jak przekonuje Marta Zaborowska, że wiek nie gra roli przy pracy psychologicznej. Można rozpocząć taką pracę już od najmłodszych, sportowych lat, albo od poziomu seniorskiego i osiągnąć podobne rezultaty. Wszystko zależy od indywidualnych aspektów każdego człowieka. Jedyne co się różni to dobór ćwiczeń pod kątem wieku, sposób komunikacji czy metody pozwalające lepiej dotrzeć do danej osoby.

Nasi młodzi piłkarze plany mają ambitne. Marcin Korlacki chce być dobrym zawodnikiem, a Adrian Gałka zagrać w ekstraklasie.

Pozostaje nam życzyć im osiągnięcia swoich celów. Jednak, aby osiągnąć dzisiaj sukces sportowy, nie wystarczy już, tylko wypacać hektolitry potu na treningu, dzisiaj trzeba także zadbać o swoją psychikę i dobre przygotowanie mentalne.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
więcej

Komentarze