Skuteczne techniki sprzedaży, tylko te POTĘŻNE [kompendium] #techniki #sprzedaż #sprzedawać #więcej00:13:14

zwiń opis video pokaż opis video
Dodał: Rafal_Szrajnert
Platforma z kursami https://bit.ly/326R4PK
Zapisz się na MOJĄ LISTĘ EMAIL https://bit.ly/3fs22pi
SUBSKRYBUJ: https://bit.ly/YoutubeRafal
Pełny wpis: https://www.rafalszrajnert.pl/techniki-sprzedazy/
___________________________________________________
Jeśli podobają Ci się moje filmy i chcesz więcej to subskrybuj: https://www.youtube.com/channel/UCp3v4HZdCe_U1TBdjtrPnVQ?sub_confirmation1

Moja agencja marketingowa: https://uniqueseo.pl ___________________________________________________
Instagram: https://www.instagram.com/rafalszrajnert/

Facebook prywatny: https://www.facebook.com/rafalszrajnert

Facebook firmowy: https://www.facebook.com/rafalszrajnertcoaching


___________________________________________________
Techniki sprzedaży są to metody negocjacji podczas których klient oraz sprzedawca w racjonalny sposób starają się uzyskać kompromis broniąc swojego interesu. Nie można ich sztywno określić ponieważ wynikają bezpośrednio z relacji między dwoma osobami, których rezultat trudno przewidzieć. Techniki stosowane w negocjacjach są efektem przede wszystkim z umiejętności negocjacyjno - sprzedażowych uczestników.
Sprzedaż często jest tym, co napędza firmę. Możemy wytwarzać najlepszy z produktów albo oferować doskonałą usługę, ale bez sprawnego działu handlowego nie zmaksymalizujemy swoich wyników. Firmy dostrzegają ten fakt i często, poza podstawową pensją, starają się zapewnić sprzedawcom atrakcyjne prowizje mające dodatkowo zmotywować pracowników. Z tego powodu na dobrych wynikach sprzedaży zależy zarówno firmie, jak i pracownikowi. Powstało również wiele technik mających wspierać handlowca w sprzedaży i zwiększać jego wyniki (i dochody). Techniki te dotyczą nie tylko osoby sprzedawcy i jego zachowania, ale także samego procesu sprzedaży. W tym artykule przyjrzymy się zarówno jednym, jak i drugim. Wiele najbardziej znanych technik sprzedaży wywodzi się z badań psychologicznych, choć były intuicyjnie stosowane już dużo, dużo wcześniej. Większość z nich nie jest jedynie technikami dotyczącymi sprzedaży, ale generalnie sposobami wywierania wpływu społecznego. W końcu bazują na podstawowych ludzkich odruchach. Najbardziej znaną z tych klasycznych technik jest stopa w drzwiach.

Komentarze