Concorde w Warszawie00:08:01

zwiń opis video pokaż opis video
Dodał: Samoloty
Concorde, największe osiągnięcie w historii lotnictwa cywilnego. Samolot do dziś jest najszybszym pasażerskim odrzutowcem w historii a dzisiejsze maszyny latają od niego ponad dwa razy wolniej. Powstały między innymi jako element propagandy zimnej wojny samolot nie pojawiał się w wielu miejscach na świecie.

Głównym problemem, był ogromny hałas generowany przez potężne silniki snecma olympus oraz grom dzwiękowy, który towarzyszył maszynie podczas podróżowania z prędkością naddźwiękową. Właśnie dlatego pod koniec lat 60. kolejne miasta zakazywały wstępu Concordowi na ich lotniska, co wiązało się z anulowaniem przez kolejne linie zamówień na naddźwiękową maszynę.

Finalnie jedynie linie z krajów, które budowały maszynę zostały zmuszone do zakupu maszyn, były to Air France oraz British Airways. Jedyną trasą, gdzie samolot mógł nikomu nie przeszkadzając wykorzystywać swoje osiągi, były trasy transatlantyckie.

My, zza żelazną bramą nie mieliśmy co liczyć na przylot concorda, nie mówiąc już o regularnym połączeniu, jeśli w związku radzieckim powstał konkurent concorda, tupolew tu-144. Jednak lata mijały a concorde był wykorzystywany w coraz to nowe sposoby.

Zbliżał się koniec związku radzieckiego a LOT zaczął rozglądać się za nowymi maszynami zachodniej produkcji, zachodnie linie lotnicze swobodniej mogły latać do Polski i sytuację chcieli wykorzystać Brytyjczycy, aby w najlepszy możliwy sposób zareklamować nie tylko British Airways, ale również samoloty produkcji Brytyjskiej, których LOT mógł być odbiorcom.Źródła filmowe:

TVPolandAntena
https://www.youtube.com/watch?v1w5TLfKciQg

Klaudiusz Dybowski
https://www.youtube.com/watch?vWc6ysb1-IiU

Komentarze