5 Najbardziej TAJNYCH Wojskowych Operacji00:08:07

zwiń opis video pokaż opis video
Dodał: PaFi
Projekt Azorian (zwany także przez prasę Jennifer od ściśle tajnego działu bezpieczeństwa) był projektem Centralnej Agencji Wywiadowczej Stanów Zjednoczonych (CIA), mającym na celu odzyskanie zatopionego radzieckiego okrętu podwodnego K-129 z dna Oceanu Spokojnego w 1974 r. specjalnie zbudowany statek Hughes Glomar Explorer. Zatonięcie K-129 w 1968 roku miało miejsce około 1600 mil (2600 km) na północny zachód od Hawajów.
Projekt Azorian był jedną z najbardziej złożonych, kosztownych i tajnych operacji wywiadowczych zimnej wojny, której koszt wynosi obecnie około 800 milionów dolarów, czyli 4 miliardy dolarów.
Oprócz zaprojektowania statku ratunkowego i jego kołyski podnoszącej, Stany Zjednoczone wykorzystały koncepcje opracowane przez Global Marine (patrz Projekt Mohole), które wykorzystywały ich precyzyjny sprzęt stabilizujący, aby utrzymać statek prawie nieruchomo nad celem, jednocześnie obniżając prawie trzy mile (4,8 km) rura. Wspólnie z naukowcami opracowali metody konserwacji papieru, który przez lata znajdował się pod wodą, w nadziei, że uda im się odzyskać i przeczytać książki z kodami okrętu podwodnego.
Prawdopodobnie powody tego projektu obejmowały odzyskanie nienaruszonego pocisku jądrowego R-21 oraz dokumentów i sprzętu kryptologicznego.
Związek Radziecki nie był w stanie zlokalizować K-129, ale Stany Zjednoczone wiedziały, gdzie szukać.
INSTAGRAM: pafi.youtube _
server discord -https://discord.gg/ZhKTg5bM
moje inne kanały
- PAFI +
https://www.youtube.com/channel/UC5bJlp9QHJxSE5HiQc46mhg

- NIESAMOWITE
https://www.youtube.com/channel/UCRTfrdoqDpmH3i1VeTse6Ng

email:patryk910500@gmail.com _

Komentarze