Petra. Siódmy Cud Świata.00:44:25

zwiń opis video pokaż opis video
Dodał: LukaszKulak
Petra, to skalne miasto zlokalizowane na terenie współczesnej Jordanii. Według naukowców poszczególne budowle wykute w litej skale (piaskowcu) są autorstwem nomadów pustynnych- Nabatejczyków. Co ciekawe do samej Petry prowadzi tylko jedna droga, a jest nią wąwóz As-Sik. Lokalizacja nie sprzyja życiu, ponieważ jest to teren półpustynny, skalny, gdzie ciężko o zasoby wody. Strumienie wodne w pobliżu miasta nie były na tyle duże, żeby zaspokoić potrzeby dużej populacji ludzkiej, więc budowano cysterny, wodociągi, by magazynować zapasy wody pitnej i umożliwić jej dystrybucję. Jest to zatem kolejny już przykład cywilizacji, która powstała w bardzo niegościnnych warunkach, ale pomimo tego, jej zaawansowanie przekraczało wszelkie wyobrażenie.
Istotną kwestię stanowią domniemani twórcy całego kompleksu, czyli Nabatejczycy. Był to niezwykle rozwinięty technicznie lud, który zamieszkiwał tereny pustynne Arabii Saudyjskiej, stworzył budowlę Madain Saleh i szereg innych budowli drążąc litą skałę. Zakres prac podjętych przez starożytny lud był gigantyczny, a biorąc pod uwagę precyzję wykonania rzeźbień uznaję, iż prymitywny lud nie miał prawa wznieść czegoś podobnego. Tym bardziej, że do wyrzeźbienia w skale pomieszczeń i elementów konstrukcyjnych potrzebna była technologia, konkretne maszyny, a nie zwykłe dłuto.

Blog: lukaszkulak92.wordpress.com
E-mail: lukaszkulak92@wp.pl
Facebook: https://www.facebook.com/ZatajonaPraw

Jeżeli chcesz wesprzeć mnie finansowo możesz przelać określoną przez Ciebie kwotę na poniższy rachunek bankowy (z dopiskiem DAROWIZNA):
Konto bankowe: 65 1050 1793 1000 0092 5955 9566 (ING BANK ŚLĄSK

Komentarze