Sprawa rzekomych podsłuchów w kościele w Szczakowej00:01:33

zwiń opis video pokaż opis video
Dodał: dlaCiebietv
Przez internetowe media przetacza się nagonka na księdza proboszcza parafii pw. św. Elżbiety Węgierskiej, który rzekomo nagrywał parafian podczas spowiedzi. Chodzi oczywiście o osoby słabosłyszące, które spowiadały się w zakrystii, w której zamontowana była kamera monitoringu.

Nie jest żadną tajemnicą, że nagrywanie dźwięku z monitoringu jest dopuszczalne tylko w wyjątkowych wypadkach, jakich monitoring kościoła nie przewidywał. Z publikacji internetowych wynika, że dźwięk był ponoć nagrywany, choć żaden z dziennikarzy tego nie sprawdził i nie zapytał o to proboszcza.

Nasza redakcja skontaktowała się z ks. Józefem Gutem, który absolutnie zaprzeczył jakoby z kamery monitoringu, zamieszczonej w zakrystii, ktoś nagrywał dźwięk. Kamera była bowiem bez mikrofonu, a system rejestracji monitoringu ze wszystkich kamer zamontowanych w kościele jest archiwizowany w rejestratorze bez dźwięku. Wszystkie zaś wejścia kościoła oznakowane są widocznymi tablicami, że obiekt jest monitorowany.

Kamerę z zakrystii zabezpieczyła policja, która w najbliższych dniach ma również przeglądnąć wszystkie zapisy w rejestratorze monitoringu kościoła.

Ksiądz nie złożył wyjaśnień przed kamerą, ponieważ sosnowiecka kuria mu na to nie zezwoliła. Zaleciła mu wydanie oświadczenia w tej sprawie, które publikujemy poniżej.

OŚWIADCZENIE PROBOSZCZA

Kościół pw. św. Elżbiety Węgierskiej w Jaworznie-Szczakowej jest obiektem monitorowanym wewnątrz i na zewnątrz, o czym informują stosowne napisy. Dozór elektroniczny świątyni jest formą jej zabezpieczenia przed aktami wandalizmu i kradzieżami, które zdarzały się na terenie naszego kościoła.

Kamera zamontowana w zakrystii była elementem całego systemu monitoringu obiektu. Urządzenie nie rejestrowało jednak dźwięku, a jedynie obraz.

Nagrania z kamer monitoringu są przechowywane tylko w urządzeniu znajdującym się w kancelarii, które jest zabezpieczone podwójnym kluczem bezpieczeństwa. Dostęp do nagrań kamery z zakrystii był możliwy jedynie w mojej obecności, jako proboszcza parafii.

W sprawie kamery zamontowanej w zakrystii złożyłem już wyjaśnienia na Policji oraz przedłożyłem pisemne wyjaśnienie w Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu. Obecnie w toku są postępowania wyjaśniające. Współpracuję z Policją i władzami kościelnymi celem pełnego wyjaśnienia sprawy.

Ks. Józef Gut, proboszcz parafii pw. św. Elżbiety Węgierskiej w Jaworznie-Szczakowej

Gdy zakończy się dochodzenie jaworznickiej policji oraz dochodzenie w sosnowieckiej kurii, poinformujemy państwa o jego wynikach.

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl
więcej

Komentarze