Co Zelenski chce ugrać wizytą w Polsce?01:08:29

zwiń opis video pokaż opis video
Dodał: eMisjaTv
Wesprzyj naszą pracę darowizną: 33 2530 0008 2059 1051 7927 0001
_____________________________________________________________________________________
Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zelenski przyleciał dziś z małżonką do Warszawy, gdzie zostali przyjęci z najwyższymi honorami państwowymi, w atmosferze pełnej przyjaźni i braterstwa. A na potwierdzenie tej niezwykłej zażyłości, prezydent Polski, Andrzej Duda udekorował Zeleńskiego Orderem Orła Białego najwyższym państwowym odznaczeniem w naszym kraju.

Choć ze względu na opóźnienie przemówienia ukraińskiego prezydenta do Polaków na Placu Zamkowym w Warszawie, nie wiemy jeszcze jakie deklaracje padną z jego ust, ale na ten moment (godz. 19:00, 05.04.2023) możemy potwierdzić, że strona ukraińska liczy na przekazanie przez Polskę myśliwców F-16. Takiego zapewnienia Zelenski w Warszawie dziś nie otrzymał, ale prezydent Duda obiecał dalszy transfer myśliwców MiG-29, których obecnie Polska przekazała Ukrainie 8 sztuk, a w przygotowaniu jest jeszcze kolejne 6. Ukraińcy twierdzą jednak, że są to przestarzałe maszyny mimo, iż wszystkie przeszły w Polsce pełną modernizację i dostosowanie do standardów NATO. Ponadto strzegły one dotychczas polskiego nieba i nieba nad krajami bałtyckimi w ramach operacji Paktu Północnoatlantyckiego: Baltic Air Policing. Wyzbycie się przez stronę polską myśliwców F-16 byłoby nie tylko aktem ostatecznego rozbrojenia sił powietrznych RP, ale wymagałoby również zgody państwa NATO, które coraz mniej przychylnie patrzą na eskalację wojny na Wschodzie. Wiele wskazuje jednak na to, że z F-16 będzie podobnie jak z czołgami typu Leopard, które również musiały uzyskać zgodę na transfer z Polski na Ukrainę, a teraz biorą już czynny udział w walkach z Rosjanami.

Co ciekawe, nie słychać w tym obszarze głosów krytyki, które wskazałyby, iż rząd w Polsce nie powinien dysponować uzbrojeniem Wojska Polskiego, pochodzącym w dodatku z jednostek liniowych, a nie zmagazynowanych rezerw, jak swoim prywatnym mieniem, bowiem zakupu dokonano na potrzeby obrony Rzeczypospolitej dokonały poprzednie rządy, wydając na ten cel ogromne pieniądze polskiego podatnika. Wyprzedzając jednak tę krytykę, prezydent Zelenski powiedział dziś w Warszawie, że Polska będzie głównym partnerem Ukrainy w obszarze odbudowy państwa. To oczywiście przy założeniu, że Ukraina wygra wojnę z Rosją i odzyska utracone terytorium, co na ten moment brzmi nieco abstrakcyjnie.

Co zatem może jeszcze obiecać Polakom ukraiński prezydent i jaki może być główny cel jego wizyty w Warszawie? O tym dziś w programie Piotra Korczarowskiego opowie ekspert Warsaw Institute, Mariusz Patey, specjalizujący się w geopolityce obszaru Europy środkowo-wschodniej, w tym tzw. Międzymorza.

_____________________________________________________________________________________
PONIŻEJ ZNAJDZIECIE PAŃSTWO KILKA OPCJI WSPARCIA NASZEJ DZIAŁALNOŚCI

Mecenat na patronite: https://patronite.pl/emisjatv
PayPal: https://www.paypal.com/donate/?cmd_s-xclick&hosted_button_idVNND3Q7EZBSD6&sourceurl
Tradycyjne przelewy na konto banku w Polsce:
33 2530 0008 2059 1051 7927 0001
Dla przelewów z zagranicy kod SWIFT/BIC: NESBPLPW

Szczegółowe informacje o wsparciu naszej stacji znajdziecie Państwo tutaj: https://emisja.tv/wsparcie-wplaty/ Zapraszamy również do zapoznania się z działalnością naszej fundacji, o której również przeczytacie na naszej stronie internetowej: https://emisja.tv/inicjatywaprzeciwcenzurze/

W tytule przelewu prosimy wpisać: Darowizna na cele statutowe
Za wszystkie wpłaty serdecznie dziękujemy!!

Komentarze