Jak zrobić Zasilacz Warsztatowy? - ArtekDIY #1100:07:20

zwiń opis video pokaż opis video
Dodał: ArturPetrzak
W tym odcinku ArtekDIY dowiecie się jak przerobić zasilacz komputerowy ATX na zasilacz warsztatowy! Taki zasilacz daje bardzo stabilne napięcia, duży prąd, a do tego jest bardzo wydajny. Stanowi nieodłączną część w warsztacie każdego majsterkowicza.

Facebook: http://www.facebook.com/ArtekDiy

Opisane wyjścia złącza ATX: https://i.stack.imgur.com/XfJWS.jpg

Pamiętajcie, że jest to tylko jedno z wielu rozwiązań! Nie musicie robić tego dokładnie tak samo. Film ma na celu przekazać ideę jak to wszystko podłączyć i pokazać, że nie jest to takie trudne jak niektórym może się wydawać :)

Czemu luty są takie... jakie są? Nie miałem aktualnie innej cyny niż cyna do instalacji miedzianych, a grot lutownicy był na wykończeniu. Spokojnie - zapasy już odnowione :)

Tak, teraz już wiem żeby odmieniać nazwy. Dzięki, że mnie pilnujecie :D

WAŻNE! (Dla osób które będą robiły zasilacz)
- Unikajcie wiercenia w obudowie na złożonym zasilaczu.
- Jeżeli Wiecie że będziecie wykorzystywać zasilacz do granic możliwości, to nie umieszczajcie przewodów w radiatorze. W najgorszym przypadku ich izolacja się roztopi co może spowodować zwarcie.
- Nie każdy zasilacz potrzebuje sztucznego obciążenia. Zmierzcie rezystancje pomiędzy przewodem czerwonym, a czarnym. Jeżeli będzie wynosiła 20 Ohm lub mniej to nie musicie wlutowywać obciążenia. (mierzcie na wyłączonym zasilaczu)
- Jeżeli podłączaliście zasilacz do prądu to odczekajcie parę minut przed jego rozkręceniem. W środku znajdują się spore kondensatory których rozładowanie zajmuje chwilę czasu.
- Nie podłączajcie rozkręconego zasilacza do prądu!
- Zanim go złożycie upewnijcie się, że wszystko podłączone jest tak jak trzeba, a przy pierwszym uruchomieniu zachowajcie szczególną ostrożność. (Na wypadek gdybyście zrobili coś źle)
- Jeżeli w Waszej wtyczce przewody nie są zwarte, to nie zwierajcie ich tak jak na filmie ( pomarańczowy i brązowy).

Potrzebne części:
- Zasilacz komputerowy ATX (Moc wybieracie zależnie od potrzeb)
- 2 x Rezystor 20 Ohm o mocy przynajmniej 5W
- 2 x Rezystor 470 Ohm
- 2 x Dioda Led
- Przełącznik
- Złącza oczkowe
- Złącza laboratoryjne
- Koszulki termokurczliwe

Ilość złącz oczkowych i laboratoryjnych dobieracie w zależności od tego ile różnych napięć chcecie wyprowadzić. (w moim przypadku 4)

WAŻNE!
1. Nie ponoszę odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe przez naśladowanie filmu. Wszystko robisz na własną odpowiedzialność!
2. Film powstał wyłącznie w celach edukacyjnych i nie należy go naśladować.

Film znajduje się w katalogu: Jak zrobić... - ArtekDIY


Komentarze