Marc Chagall Ahasverus banishes Vashti, litografia z 1960 r.00:03:54

zwiń opis video pokaż opis video
Oto praca wybitnego artysty, Marca Chagalla, litografia z 1960 r., zatytułowana Ahasverus banishes Vashti [Wygnanie Waszti przez Ahaswerusa], jedna z wielu jego wybitnych ilustracji do Biblii.
Do kupienia: https://www.atticus.pl/pl/product/grafika-1960-ahasverus-banishes-ahasver

Chagall (1887-1985), francuski malarz, grafik, ilustrator, projektant i twórca witraży, pochodzenia rosyjsko-żydowskiego. Jego los (artystyczny i osobisty) związany był z kilkoma miastami (przez całe życie wiele podróżował): Witebskiem i głównie Paryżem, z ważnymi przystankami w Berlinie, Moskwie, Pietrogrodzie i Nowym Jorku oraz ze słynnymi artystami, z którymi się zapoznał: Jacobem, Apollinaireem, Legerem, Modiglianim, Lissitzkim czy Malewiczem. W swoim malarstwie łączył mitologiczny, metaforyczny świat żydowskich symboli i postaci z lirycznym, odrealnionym światem wyobraźni, nadając obrazom formę i koloryt doskonale odpowiadające ich nielogicznemu, malarskiemu istnieniu. Był artystą osobnym. Nigdy nie związał się z żadnym z nurtów sztuki nowoczesnej.
Świat jego wyobraźni znalazł odbicie także w świetnych ilustracjach książkowych, w tym w ilustracjach do Biblii, czego przykładem jest prezentowana przez nas praca, ilustrująca początek starotestamentowej księgi Estery. Biblijny Aswerus (Ahaswerus) to Kserkses I szachinszach Imperium Achemenidów, syn i następca Dariusza Wielkiego, był najbardziej znany z dowodzenia w 480 p.n.e. nieudaną, drugą perską inwazją na Grecję, choć w Księdze Estery przedstawia się go w momencie triumfu. Król Ahaswerus właśnie wezwał swą żonę Waszti, by we władczym geście pochwalić się jej olśniewającą urodą przed poddanymi. Waszti odmawia. W tej pracy, jak zwykle w pracach Marca Chagalla, silne emocje są często ukazywane i wywoływane poprzez kolor. Na litografii król w towarzystwie dworzan góruje nad Waszti ze swojego tronu na szczycie schodów. Ahaswerus płonie gniewem, jest płonącą wieżą w atramentowo-niebieskiej ciemności, w wyszukanej i bogato zdobionej czerwona sukni, odzwierciedlającej jego stan emocjonalny, jak i królewski status. Szaro-bladoniebieska Waszti, u dołu po prawej, odwraca się i wydaje się zamykać w sobie, chroniąc swoją skromność. Przyjmuje pozę, którą często można zobaczyć w przedstawieniach proroków Chagalla. U podnóża schodów, wygląda, jakby za nieposłuszeństwo została wygnana do ciemnego, kamiennego lochu. W tej opowieści biblijnej i ilustracji Chagalla bowiem władza polityczna (władza mężczyzn) i relacje seksualne są ściśle ze sobą powiązane, a nieposłuszeństwo i skromność może być największym występkiem.
Wspaniała praca Chagalla, dająca wgląd w artystyczną głębię jego twórczości.
Zapraszamy na stronę www.atticus.pl do działów grafika artystyczna, rysunek oraz dzieła sztuki i antyki. Przypominamy, że nasz antykwariat został w tym roku nominowany do Nagrody m. st. Warszawy Ulubiona Księgarnia Warszawy, zachęcamy do głosowania na nas w tym plebiscycie pod adresem: https://projekty.um.warszawa.pl/K/KonkursKsiegarnia/Plebiscyt/ .
Zakochaj się w antykwariacie.
...
Zapraszamy na naszą stronę internetową (www.atticus.pl), nowocześniejszą, funkcjonalną, zapewniającą wygodniejsze zakupy w naszym antykwariacie i galerii, także dzięki lepszej jakości ilustracjom czy funkcji negocjuj cenę.

Kupujemy książki i księgozbiory, przyjmujemy na aukcje dzieła sztuki.

#Marcchagall #Chagall #litografia #grafika #galeria #sztuka #gallery #art #gallerie #sztukapolska #antykwariat #covers #ciekawewydania #okładki #pierwodruki #stareksiążki #oldbooks #bibliophile #książka #książki #skupksiążek #aukcjesztuki #antiqueshop #prezenty #ryciny #sztuka #nowości
więcej

Komentarze