Świeczki z sardynek - ziawisko kapilarne w survivalu00:03:46

zwiń opis video pokaż opis video
Witajcie temat przewijał się kilkukrotnie na naszym kanale lecz ani razu nie pokazaliśmy tego zjawiska w terenie.

Co potrzebujemy?
Konserwa rybna z olejem słonecznikowy
Knot lub Knot z bawełny a reszta jak w filmiku :)


Zastanawialiście się jak to działa ? :) po niżej opiszemy kilka zjawisk fizycznych wpływających na to iż z ryby i oleju mamy światło.

1. Zjawiska kapilarne szereg zjawisk związanych z zachowaniem par i cieczy, a pojawiających się dla wielu obiektów o małym wymiarze charakterystycznym

(np. rurki kapilarne, porowate powierzchnie) i silnie zależne od tego wymiaru, przy kącie zwilżania powyżej 90 stopni.

W zależności od kąta zwilżania zjawisko może się pojawiać lub zanikać, promień rurki kapilarnej ma wpływ na wysokość podsiąkania.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Zjawiska_kapilarne

2.Efekt Coandy zjawisko fizyczne polegające na tym, iż strumień płynu (gazu lub cieczy) ma tendencję do przylegania do najbliższej powierzchni. Efekt został nazwany od nazwiska odkrywcy Henri Coandy.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Efekt_Coandy

3.Zjawisko włoskowatości wywołane jest napięciem powierzchniowym cieczy. Gdy siły przylegania między cząsteczkami cieczy i cząsteczkami ścian naczynia są większe od sił spójności, to ciecz w bardzo wąskich rurkach, tak zwanych włoskowatych lub kapilarnych, podnosi się do góry.

Jeśli taką rurkę zanurzymy w cieczy, która ją zwilża, to tworzy się menisk wklęsły. Powstaje wtedy ciśnienie powierzchniowe, które powoduje podnoszenie się cieczy powyżej powierzchni swobodnej cieczy w danym naczyniu.

Im mniejsza jest średnica naczynia tym wysokość na jaką podnosi się woda jest większa. Dla rurek o okrągłym przekroju wysokość słupa płynu zależy liniowo od odwrotności promienia rurki.

Najpopularniejsze przykłady tego zjawiska to transport wody w drzewach, krwi w naczyniach włosowatych, czy też cieczy w pieluszkach jednorazowych.

Materiał kręcony : Honor 20 lite
Miejsce : Kryniczno

#zjawiskokapilarne #survival #bushcraft

Film znajduje się w katalogu: Survival / Bushcraft & Cooking in the wild


Komentarze