Obalam DIETETYCZNE MITY | iWiesz, co jesz! 00:03:21

zwiń opis video pokaż opis video
Dodał: iWiesz
Oglądasz #iWiesz

Będąc na diecie, mogłeś usłyszeć setki złotych rad. Niektóre z nich, to dietetyczne kłamstwa, które są tak często poważane, że uważa się je za prawdziwe. Mam dla Was kilka przykładów.

Autor: Karol Kania
KONTAKT: piszesz@iwiesz.to

Jesteś ciekawy świata? Sprawdź iWiesz w social mediach:
Facebook: https://www.facebook.com/iwiesz/
Instagram: https://instagram.com/iwiesz/

SKRYPT ODCINKA:

A więc do dzieła! Oglądasz, iWiesz

Dieta wegańska, jest niebezpieczna.

Niespożywanie produktów zwierzęcych jest bezpieczne na każdym etapie życia, nawet dla dzieci i sportowców. Świat zna wiele przypadków ultra maratończyków, kulturystów i olimpijczyków na diecie wegańskiej. Jeśli pamiętasz o suplementacji witaminy B12 i nie zajadasz się wyłącznie ziemniakami popijanymi wodą - będziesz zdrów jak ryba i twardy jak dojrzała marchewka.

Równie często mówi się, że Dieta wegańska jest zdrowa. To nie zawsze prawda. Każdy z nas miał do czynienia z wegańskim, niezdrowym jedzeniem chipsy, mrożone dania, niskiej jakości, przetworzone produkty, frytki z głębokiego oleju. To też weganizm, ale śmieciowy. Zdrowa dieta, to zbilansowana dieta.


Brązowy cukier jest zdrowszy niż biały

Brązowy cukier, to cukier głównie biały z resztkami melasy, czyli lepkiego, brązowego syropu. Melasa zawiera pewne witaminy i minerały, ale w bardzo niewielkich ilościach. Cukier brązowy nie jest zdrowszą alternatywą


Jajka oznaczone jako BEZ GMO oraz bez antybiotyków są zdrowsze

Te oznaczenia to chwyt marketingowy. Wszystkie jajka w sprzedaży są bez GMO i antybiotyków. Zdrowsze nie są również jajka od kur zielononóżek. Rasa kur nie ma większego znaczenia, podobnie jak sposób chowu, klatkowy czy ekologiczny - jajko i tak będzie miało niemal takie same wartości odżywcze, bo na zawartość witamin, minerałów i kwasów tłuszczowych w jajkach kluczowy wpływ ma dieta kur, która niemal zawsze jest dla nas - konsumentów - tajemnicą.


Czy w takim razie TRZEBA ELIMINOWAĆ TŁUSZCZ Z DIETY?

Tłuszcze też są potrzebne. Bez nich nie przyswoilibyśmy niektórych witamin, dostarczają energii, wspierają system nerwowy. Najlepsze, to wielonienasycone kwasy tłuszczowe, obejmujące rodziny omega-3 i omega-6 - te w rybach+ i algach. Niezbędne są też nienasycone kwasy tłuszczowe, których najlepszym źródłem są oleje roślinne. Unikajmy sztucznych tłuszczów trans, ograniczmy spożycie nasyconych kwasów tłuszczowych zawartych w mięsie, mleku i oleju palmowym i kokosowym, a wszystko będzie ok.

Kolacja najpóźniej o godzinie 18-tej to też mit. Chyba, że idziesz spać o 20.
Dla zapewnienia odpowiedniego trawienia i wypoczynku w nocy, ostatni posiłek należy spożyć około 2 godziny przed pójściem do łóżka. Zadbaj o to, by był on pożywny i jednocześnie lekkostrawny. 

Czy znacie inne, dietetyczne wskazówki, które nie działają, albo nawet przynoszą więcej szkody niż pożytku? Podzielcie się nimi w komentarzach

Subskrybujesz, iWiesz więcej!
więcej

Komentarze