Ciężar dowodu - Klucz do racjonalnych przekonań!00:28:05

zwiń opis video pokaż opis video
Dodał: Smiem_Watpic
Subskrybuj Śmiem Wątpić!! https://www.youtube.com/c/smiemwatpic?sub_confirmation1

Błąd który wystąpił w filmie w 11:00 wyciąłem (zrobiłem to 29.12.2019).

1:38 Ten cytat Hitchensa bywa często źle rozumiany. Tego cytatu NIE NALEŻY rozumieć jako - Jeżeli ktoś stwierdza coś bez dowodów, to oznacza że jego twierdzenie można uznać za fałsz. Nie można i nie to na myśli miał Hitch. To należy odczytywać tak - jeżeli ktoś stwierdza coś bez dowodów, to równie dobrze można stwierdzić negację tej tezy, i wtedy nie ma żadnego kryterium dzięki któremu moglibyśmy określić które z tych dwóch stwierdzeń to (prawdopodobnie) prawda. Więc, jeżeli ktoś oferuje tylko stwierdzenie i żadnego poparcia/uzasadnienia, to nie masz obowiązku mu się tłumaczyć z tego że tego nie kupujesz.

Cytat można znaleźć w jego książce God Is Not Great (pol. Bóg nie jest wielki), w rozdziale 10tym (The Tawdriness Of The Miraculous).

8:32 Pewnie niektórych zdziwi to że w tym fragmencie mówię o ateiście który ma 99,9% pewności iż Bóg nie istnieje, a skala dąży do 0,1%. Otóż, każde przekonanie lub przekonanie o fałszywości można przedstawić na dwa sposoby. To co uznamy za 100% oraz to co uznamy za 0% jest całkowicie arbitralne (o ile jest to teza i jej negacja). Osoba ma 0,1% pewności iż Bóg istnieje, wtedy i tylko wtedy kiedy ma 99,9% pewności iż Bóg nie istnieje. Osoba która ma 20% pewności iż globalne ocieplenie ma miejsce, to dokładnie ta osoba która ma 80% pewności iż globalne ocieplenie NIE MA miejsca. Itd..

9:06 Thomas Henry Huxley (agnostyk). Kilka cytatów:
When I () began to ask myself whether I was an atheist, a theist, or a pantheist; a materialist or an idealist; Christian or a freethinker; I found that the more I learned and reflected, the less ready was the answer; until, at last, I came to the conclusion that I had neither art nor part with ANY of these denominations, except the last.

Materialism and Idealism; Theism and Atheism; the doctrine of the soul and its mortality or immortalityappear in the history of philosophy like the shades of Scandinavian heroes, eternally slaying one another and eternally coming to life again (). (). Generation after generation, philosophy has been doomed to roll the stone uphill; and, just as all the world swore it was at the top, down it has rolled to the bottom again. All this is written in innumerable books; and he who will toil through them will discover that the stone is JUST WHERE IT WAS WHEN THE WORK BEGAN.

I trust that I have now made amends for any ambiguity, () of that which I hold to be the essence of the Agnostic doctrine. Henceforward, I might hope to hear no more of the assertion that we are necessarily Materialists, Idealists, Atheists, Theists, or any other ists,

11:15 Jako że słaby ateizm opisuje stan nie posiadania pewnego przekonania, to co musiałem zrobić na tym wykresie to pokazać TO właśnie przekonanie oraz je zanegować. Jak dla mnie słowo przekonanie określa poziom pewności ok. 90/95% i wyższy (co jeszcze dodatkowo uwydatnia nieprzydatność określenia słaby ateista hehe ;P). A więc NIE bycie w stanie 90% i wyżej dla tezy Bóg istnieje - TO jest właśnie słaby ateizm.


21:25 Jeżeli komuś imponuje argument Dawkinsa o wróżkach, to chciałbym cię poinformować że ja JESTM w stanie przedstawić powody które uzasadniają moje przekonanie iż wróżki prawdopodobnie nie istnieją.

27:18 Peter Boghossian / Greg Koukl
https://archive.org/details/Taktyka

Autorem tła w tym filmie jest Konrad Daroch.
Pod tymi linkami można zobaczyć jego animacje:
Facebook: https://www.facebook.com/KonradDaroch/
Instagram: https://www.instagram.com/konraddaroch/
Współpraca: darochkonrad@gmail.com

Komentarze