System emerytalny w Polsce | #2 Najlepszy portfel emerytalny00:07:50

zwiń opis video pokaż opis video
Dodał: fxmagcda
Dołącz do Akademii Inwestora https://www.fxmag.pl/akademia
Prenumeruj Magazyn Inwestor https://www.fxmag.pl/prenumerata
Dołącz do naszej grupy na FB: https://www.fxmag.pl/pod-korek

Jak działa system emerytalny w Polsce? Co to są tzw. filary? O tym w 2. odcinku kursu Najlepszy portfel emerytalny

Serie edukacyjną prowadzi Paweł Olszowik
#emerytura #oszczędzanie #pieniądze

Emerytura, czyli co?
W poprzednim, pierwszym odcinku naszego emerytalnego cyklu omówiliśmy sobie pewne podstawy tego, czym jest emerytura. Wiemy, że warto oszczędzać, aby własnoręcznie zabezpieczyć się finansowo na złotą jesień naszego życia. Wiem jednak, że sporo osób nie odkłada i nie ma zamiaru tego czynić, bo przecież legalnie pracują, odprowadzają podatki, a więc to państwo ma zadbać o nasz dobrobyt, kiedy już zarabiać skończymy. Weźmiemy więc pod lupę polski system emerytalny i zastanowimy się, czy takie rozumowanie jest słuszne.

Jak to działa?
Z poprzedniego odcinka mogłeś zapamiętać, że wedle aktualnie obowiązującego w Polsce prawa na emeryturę można przejść w wieku 60 lat w przypadku kobiet i pięć lat później, czyli mając na karku sześćdziesiąt pięć wiosen jeśli mowa o mężczyznach. I w tym momencie zamiast codziennego podbijania karty na zakładzie możemy oddać się lekturze ulubionych książek, filmowym maratonom i innym uciechom, a nasze konto będzie zasilane co miesiąc przez państwo, zamiast jak dotychczas przez pracodawcę. Zanim spróbujemy się zastanowić nad tym. na jakiej wysokości świadczenie będziemy mogli liczyć, spójrzmy jak działa cała ta emerytalna machina.

Solidne filary
W momencie, kiedy piszę te słowa w naszym kraju obowiązują trzy filary systemu emerytalnego. Filar pierwszy to ZUS, drugi to OFE oba z nich są obowiązkowe. Filar trzeci zaś jest dobrowolny i składają się na niego instrumenty takie jak PPK, PPE, IKE i IKZE. Pewnie już spotkałeś się z tymi skrótami, ale jeśli nie do końca wiesz czym są i czy warto się nimi zainteresować, to zachęcam do subskrybowania naszego kanału, bo już niebawem, w kolejnych odcinkach tego cyklu zajmiemy się właśnie nimi.
Wracając jednak do filarów co bardzo istotne, w pierwszym filarze, a więc w ZUSie kapitał nie jest gromadzony, tylko wypłacany bezpośrednio obecnym emerytom i rencistom. Znaczy to, że część kapitału, który dziś odkładasz na emeryturę jest na bieżąco pożytkowany i trafia do cudzej kieszeni. Działa to na podstawie swego rodzaju umowy międzypokoleniowej, która zakłada, że kiedy ty przejdziesz na emeryturę, to znajdzie się ktoś, kto będzie odkładał składki wędrujące wprost do twojej kieszeni. Problem w tym, że mamy społeczeństwo starzejące się, więc założenie to może się nie sprawdzić

Kapitał gromadzony i inwestowany jest za to w drugim i trzecim filarze. Jednakże ten drugi, czyli OFE ma zostać niebawem zlikwidowany, a środki, które udało się za pomocą Otwartych Funduszy Emerytalnych (bo tak należy rozwinąć ów skrót) automatycznie zostaną przetransferowane do filaru trzeciego. Jeśli chcesz, mogą one powędrować do pierwszego filaru, to jednak wymagałoby od ciebie złożenia do ZUSu odpowiedniej dyspozycji.

Efektem likwidacji drugiego filaru będzie system jak łatwo policzyć - dwufilarowy. Pierwszy będzie publiczny i obowiązkowy, a drugi będzie prywatny i dobrowolny, pozwalający na gromadzenie oszczędności i ich aktywne inwestowanie na rynku finansowym.
więcej

Komentarze