Moc procesu rola w procesach autonomii - zapowiedź wykładu00:03:20

zwiń opis video pokaż opis video
Dodał: naiwarszawa
Materiały: https://naiwarszawa.pl/cybernetyka-moc-autonomia/
Zapraszamy 28 maja o 18:00 na wykład na żywo
Poprzedni wykład: https://youtu.be/WfI5FryEAmg

Kurs CPWI - CYBERNETYCZNE PODSTAWY WALKI INFORMACYJNEJ
WYKŁAD 5. MOC PROCESU - ROLA W PROCESACH AUTONOMII
Wykładowca: Dominik Dudek

Subskrybuj nasz kanał: http://bit.ly/nai-sub
Wesprzyj nas na https://patronite.pl/nai lub https://zrzutka.pl/nai
Facebook: http://bit.ly/fbnai
WWW: http://bit.ly/naiwwa

ZAPOWIEDŹ

System autonomiczny może funkcjonować tak długo, jak długo w tworzywie systemu utrzymuje się określona koncentracja energii. Dzięki Marianowi Mazurowi możemy zrozumieć ten proces.

Procesy sterownicze w systemie autonomicznym łączą się z przetwarzaniem energii, przy czym wyróżnić możemy dwa jej rodzaje: energię sterowniczą oraz energię wykonawczą. Procesy informacyjne i energia sterownicza decydują o tym, jakiego rodzaju reakcje będzie wykonywać system, zaś energia wykonawcza decyduje o sile (natężeniu) tych reakcji.

Możliwość pobierania lub wydawania energii jest indywidualna dla każdego człowieka lub procesu społecznego. Jaką częścią tej energii możemy przeznaczyć na realizację swoich celów, a jaką część musimy zużyć na podtrzymanie ciągłości procesu? Co się stanie jeśli zabraknie nam energii na podtrzymanie procesu sterowania społecznego?

Gdy rozpatrujemy przetwarzanie energii w czasie, możemy operować pojęciem mocy: wewnętrznej i zewnętrznej. Część mocy całkowitej systemu autonomicznego musi być zużywana na pokrycie strat energii do otoczenia. Konieczność wydatkowania mocy sprawia, że do sterowania się i sterowania swoim otoczeniem, system autonomiczny nie może zużywać swej mocy całkowitej, lecz tylko jej część.

Podczas wykładu zademonstruję, jak ten proces wygląda oraz jak wykorzystać tą wiedzę w praktyce.


Zapraszam!
Dominik DudekO kursie CYBERNETYCZNE PODSTAWY WALKI INFORMACYJNEJ

Walka informacyjna toczy się w rzeczywistym świecie. Rzeczywistość to wszak nie tylko energia i materia, ale także wszechobecne byty abstrakcyjne tak zwana duchowość, świat idei, czy komunikatów. Tę część naszego świata nazywamy infosferą, a walkę na tym polu walką informacyjną.

O ile w świecie energomaterialnym mamy do czynienia z pociskami fizycznymi, tak w świecie informacyjnym, per analogia, możemy mówić o pociskach informacyjnych. Pociski te mają formę abstraktów, czyli bytów nie posiadających masy i energii. Przeciw jednemu abstraktowi wysyła się w pole walki inne abstrakty. Wygrana lub przegrana w wojnie informacyjnej zależy od zdolności rozpoznawania odbieranych i trafności wysyłanych informacji. W dłuższej perspektywie zwycięzcą będzie ten uczestnik pola walki, który dysponuje najwyższą mocą diagnostyczną użytych pojęć i systemów pojęć, czyli kodów społecznych.

Polem walki, gdzie owe informacje toczą bój śmiertelny, są nasze, ludzkie umysły. Pokonane idee, filozofie, doktryny, pojęcia i stereotypy giną zastępowane przez inne w ciszy zmieniających się wyobrażeń. W dobie wojny informacyjnej zrozumienie co jest atakiem staje się ważniejsze, niż obrona fizyczna. Zniewolenie umysłu, jako metoda walki stało się powszechną strategią.

Sprzężenia zwrotne, moc procesu, Ogólna Teoria Motywacji i homeostaza to główne narzędzia Polskiej Szkoły Cybernetyki, które w walce informacyjnej dają przewagę diagnostyczną na poziomie norm poznawczych. Pomagają nam wykryć prawdziwe motywacje w relacjach, które są naszym udziałem i przede wszystkim pozwalają nam zrozumieć, czy nasze działanie będzie skuteczne.

Energomatrialne pociski, których nadal używa się w walce energetycznej, nie są w stanie sięgnąć pola bitwy, bitwy o nasze umysły i przyszłość. Prawdziwie skutecznymi pociskami są dobrowolnie przenoszone przez nas informacje. One spajają nas w grupy albo dzielą na jednostki. Zwiększają albo zmniejszają entropię systemu. To wojna o przyszłość, walka cybernetyczna o obraz celu i metody, które nasze systemy sterowania społecznego będą realizować. Albo będziemy suwerennie realizować cele zgodne z własnym interesem, albo organizator zewnętrzny wyznaczy nam cele zgodne z jego motywacją.

Walka informacyjna, to walka o obraz przyszłości, która toczy się dziś.

Więcej: https://naiwarszawa.pl/cybernetyczne-podstawy-walki-informacyjnej-nowy-kurs/

#cybernetyka #wojnainformacyjna #sterowanie
więcej

Komentarze