Czy wojna na Ukrainie nie załamie polskiej gospodarki?00:52:43

zwiń opis video pokaż opis video
Dodał: eMisjaTv
Wesprzyj naszą pracę darowizną: 33 2530 0008 2059 1051 7927 0001
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Wojna, nakładane na Rosję sankcje oraz gwałtowny napływ uchodźców - to wszystko zachwiało już i tak niestabilną polską gospodarką. Uszczuplone reżimem sanitarnym zasoby polskich przedsiębiorców są teraz nadwyrężane szalejącą inflacją, niepewnymi kursami walut i skaczącymi cenami paliw. Co prawda na początku roku rząd próbował wpłynąć na drożyznę, obniżając czasowo niektóre podatki, ale ceny podstawowych produktów w dużej mierze utrzymały się na podobnym poziomie. W najlepszym więc wypadku zahamowano jedynie wzrost cen.

Symbolem niepewności stały się kolejki na stacjach benzynowych (co zaowocowało wprowadzeniem limitów tankowania) i wykupywanie podstawowych produktów żywnościowych. Jednocześnie wskutek napływu dużej ilości uchodźców, rosną wydatki rządowe przeznaczone na ich utrzymanie. Przyjęta specustawa o pomocy Ukraińcom, daje wiele uprawnień, a jednocześnie nie wykazuje źródeł finansowania tego wsparcia. Trudno spekulować, skąd rząd weźmie pieniądze na wszystkie wydatki związane z konfliktem na Ukrainie: czy jeszcze bardziej się zadłuży czy nałoży kolejne podatki na obywateli?

Jedno jest pewne: rosnąca inflacja, niestabilna sytuacja na rynku i napływ siły roboczej ze wschodu mogą doprowadzić do gwałtownych przekształceń polskiej gospodarki. Polski Ład już utrudnił życie rodzimym przedsiębiorcom - czy przetrzymają oni kolejne społeczno-ekonomiczne zawirowania w naszym kraju? O tym w kolejnym odcinku cyklu Dokąd Zmierzamy? opowie dr Dariusz Grabowski, ekonomista i przedstawiciel ruchu Powszechny Samorząd Gospodarczy.

---------------------------------------------[wsparcie programu]---------------------------------------------

Mecenat na patronite: https://patronite.pl/emisjatv
PayPal: https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd_s-xclick&hosted_button_idVNND3Q7EZBSD6&sourceurl

Chcesz wykonać tradycyjny przelew do banku? Wszystkie niezbędne informacje są tutaj: http://emisja.tv/programy/wsparcie

Polecamy również zapoznać się z misją naszej fundacji, czyli Inicjatywy #PrzeciwCenzurze
http://emisja.tv/programy/inicjatywa-przeciw-cenzurze/

Film znajduje się w katalogu: Dokąd Zmierzamy


Komentarze