Jaskinia Łabajowa - Opis jaskini00:01:20

zwiń opis video pokaż opis video
Dodał: kmilek
Jaskinia Łabajowa - Opis jaskini

Jaskinia Łabajowa lub Jaskinia w Łabajowej Skale jaskinia znajdująca się w skale Łabajowa w górnej części Doliny Będkowskiej na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, na terenie wsi Bębło w gminie Wielka Wieś w niedużej odległości od udostępnionej turystycznie Jaskini Nietoperzowej.

Jaskinia Łabajowa znajduje się w udostępnionej do wspinaczki skałkowej Skale Łabajowej. Otwór wejściowy do jaskini znajduje się u podnóża skał, na wysokości ok. 410 m n.p.m. Ma wysokość 7 m i szerokość 5 m. Wejście jest utrudnione przez duży blok skalny zagradzający otwór, również w środku znajduje się sporo luźno leżących głazów i drobniejszego gruzu. Za otworem znajduje się duża sala o długości 34 m. Łatwo można ją samodzielnie zwiedzać, zwiedzanie pionowego komina wymaga jednak zjazdu na linie z górnego otworu.

Sala ma szerokość do 8 m i wysokość kilkanaście metrów. W końcowej części obniża się do wysokości około 1 m i kończy pionową szczeliną. Około 4 m za wejściem do sali znajduje się boczny, 4-metrowej długości korytarz. W środkowej części sali znajduje się pionowy obelisk o wysokości 12 m, a za nim korytarz z progami prowadzącymi do pionowego komina z wylotem w podszczytowej części skały.

Jest to jaskinia krasowa powstała na pęknięciu skały, później rozszerzonym w wyniku procesów krasowych. Świadczą o tym widoczne na jej ścianach kanały krasowe i kotły wirowe. Wytworzona została w skalistych wapieniach z jury późnej. Zachowały się jeszcze nacieki w postaci żeber, miejscami przykrytych później powstałym mlekiem wapiennym. Doszło do oberwania się skał ze stropu. Tworzą one rumowisko zawalające dno jaskini i w tylnej części sali całkowicie pokrywające jej namulisko.

Jaskinia jest wilgotna, z przewiewem powietrza, w pobliżu otworów podlega wpływom zewnętrznym. Jej przednia część jest oświetlona, tylna część i otwory są ciemne. Na oświetlonych ścianach występują glony, w jaskini pająki.

Jaskinia znana jest od dawna i w literaturze wielokrotnie wzmiankowana. Najstarsze udokumentowane wzmianki o niej pochodzą z 1883 r. od F. Romera, który prowadził w niej prace archeologiczne. Znalazł ślady ogniska, narzędzia krzemienne, ceramikę i kości niedźwiedzia jaskiniowego. W pobliżu otworu wejściowego znajduje się zagłębienie, które jest pozostałością prowadzonych przez niego badań. W 1981 r. Sanocka-Wołoszynowa badała florę pajęczaków. Pierwszą dokumentację jaskini sporządził Kazimierz Kowalski w 1951 r. Aktualną dokumentację sporządził Andrzej Górny w 2009 r., plan jaskini opracował M. Szelerewicz.

Zapraszam na:
https://www.facebook.com/KowalscyTeam
https://www.instagram.com/kamil_kowal...


UWAGA:
Nie naśladuj osób na filmie, nie wchodź do jaskiń na własną rękę - jest to skrajnie niebezpieczne! Jeśli chcesz chodzić po jaskiniach, poszukaj klubu taternictwa jaskiniowego - tam dowiesz się jak to robić bezpiecznie lub znajdź instruktora/firmę/osobę, która cię przeszkoli i oprowadzi w bezpieczny sposób.


Podróże, pasja, marzenia, szaleństwo, motywacja! To właśnie My!


#jaskinie #jaskinia #underground #cave #caving
#speleologia #grotołaz #speleology #exploring
#speleo #caveman #urbex #Survival #archeologia
#KowalscyTeam




kowalscy team, jaskinia, jaskinie, Cave, eksploracja, speleologia, speleology, speleo, grotołaz, caveman, urbex, underground, survival, grota, kurs jaskiniowy, wycieczki po jaskiniach, turystyka jaskiniowa, zwiedzanie jaskiń, trener, trening, trener personalny, instruktor, góry, wspinaczka, instruktor wspinaczki, kurs wspinaczki, claustrofobia, claustrophobia, fobia, wypadki w jaskiniach, wypadki jaskiniowe, historia jaskini, archeologia, odkrycie, wykopaliska, historia, poszukiwania, poszukiwacz, jaskinie jury, archeolodzy w jaskini, bilety do jaskini, ceny biletów do jaskini, piękne miejsce, piękne miejsca,
więcej

Komentarze