Jaskinia Kryspinowska - Czy to Największe Odkrycie Ostatniego Roku?00:22:00

zwiń opis video pokaż opis video
Dodał: kmilek
Jaskinia Kryspinowska - W filmie opisuje stare partie jaskini i możecie zobaczyć też nowe partie. Czy to Największe Odkrycie Ostatniego Roku? Oceńcie sami.

Jest to długa jak na Jurę jaskinia o skomplikowanej siatce korytarzy. Jaskinia jest pozioma, a korytarze są miejscami bardzo ciasne. Atrakcją jaskini są liczne jeziorka. Niestety, bliskie otoczenie otworu i partie wstępne do studzienki, przypominają rupieciarnię. Należy zachować szczególną uwagę by nie nadziać się na deski lub płyty pilśniowe z gwoździami, akcesoria samochodowe itp. Uwaga też na oczy, z otworu sporadycznie wylatują stworzenia przypominające kury domowe, a że zdarza się im tam zaglądać częściej niż przez przypadek świadczą liczne odchody. We wnętrzu nie znajdziemy już żadnych odpadów cywilizacyjnych, jednak co bardziej przedsiębiorcze ekipy zabierają ze sobą sznurek by trafić do wyjścia. Nie wiadomo dlaczego nie wynoszą go z powrotem na zewnątrz. Utrudnia to poruszanie się w ciasnych korytarzach, tym bardziej iż jaskinię poręczowano przynajmniej trzykrotnie. Łatwo utknąć w takich sidłach.

Jaskinia prawdopodobnie została odkryta podczas wydobycia wapienia w kamieniołomie. Pierwsza wzmianka o jaskini nieznanego autora pochodzi z 1920 roku. Jaskinia posiadała w przeszłości i drugi otwór, obecnie zalany betonem. Ze składu rupieci jaki utopiono w tej betonowej plombie widocznej w stropie jednego z korytarzy (rury, puszki, butelki od piwa), określić można iż pochodzi już z ery piwa kapslowanego, co oznacza że otwór zlikwidowano około 25 lat temu lub później.Facebook: https://www.facebook.com/KowalscyTeam
Grupa: https://www.facebook.com/groups/wskalewykute/
Instagram: https://www.instagram.com/kamil_kowalski_team/


Zapraszam na:
Kursy wspinaczki skalnej z szkołą Wspinaczki Skałkowej Kowalscy Team.

Wycieczki jaskiniowe oraz turystyka jaskiniowa o całym przekroju trudności od tych lightowych do tych extremalnych, tych pionowych i całkiem poziomych - wszystko pod okiem wykwalifikowanych instruktorów, między innymi: instruktorów sportu, instruktorów wspinaczki, instruktorów rekreacji ruchowej, instruktorów survivalu, a także przeszkolonych grotołazów.

Wycieczki na Via Ferraty razem z kursem i przeszkoleniem poruszania się po nich.

Organizujemy wycieczki terenowe i krajoznawcze po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej oraz po Małopolskich Lasach - z nami poznasz historię eksploracji jaskiń i fascynujące ciekawostki przyrodnicze.

Kursy narciarskie i skiturowe

KONTAKT: kontakt@kowalscyteam.pl

https://www.facebook.com/KowalscyTeam
https://www.instagram.com/kamil_kowalski_team/


Podróże, pasja, marzenia, szaleństwo, motywacja! To właśnie My!#jaskinia #ciekawostki #eksploracja
#jaskinie #speleologia #grotołaz #archeologia
#cavinggonewrong #cave #exploring #caving #underground
#speleology #speleo #caveman #urbex #Survival
#KowalscyTeam #ciekawostki #Turystyka #podziemia #sztolnie
#historia #poszukiwacze
UWAGA:
Nie naśladuj osób na filmie, nie wchodź do jaskiń na własną rękę - jest to skrajnie niebezpieczne! Jeśli chcesz chodzić po jaskiniach, poszukaj klubu taternictwa jaskiniowego - tam dowiesz się jak to robić bezpiecznie lub znajdź instruktora/firmę/osobę, która cię przeszkoli i oprowadzi w bezpieczny sposób.
więcej

Komentarze