Jeszcze mniej Polski w Zjednoczonej Europie?00:52:07

zwiń opis video pokaż opis video
Dodał: eMisjaTv
Wesprzyj naszą pracę darowizną: 33 2530 0008 2059 1051 7927 0001
_____________________________________________________________________________________
Stało się. Propozycje zmian w traktatach założycielskich Unii Europejskiej zostały przyjęte przez Parlament Europejski. Co prawda mowa tu jedynie o projekcie, lecz jest to dokument dość złowieszczy, wyłączający zasadę jednomyślności w kilkudziesięciu obszarach. To w praktyce oznacza koniec suwerenności państw narodowych i przekazanie najbardziej istotnych kompetencji do Brukseli.

Przyjęcie przez PE zmian w kluczowych dokumentach o wspólnocie przepowiadano już od dawna. Wprowadzenie ich w życie przypieczętuje proces federalizacji Unii Europejskiej, którego początki nakreślono już w 2007 r. kiedy to przedstawiciele wszystkich państw członkowskich podpisali słynny traktat lizboński.

W tym wypadku, gdy pojęcie suwerenności rządów narodowych zawisło na włosku, próżno było oczekiwać konsensusu. Głosowanie ws. zmiany traktatów o UE największe zaskoczenie wzbudziło jednak w Polsce. Reformie sprzeciwili się nie tylko politycy PiS, którzy dotychczas byli dość spolegliwi wobec Brukseli, żyrując np. niebotyczną pożyczkę na tzw. Fundusz Odbudowy, ale i przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej, słynący ze swych maksymalnie pro-unijnych poglądów.

Projekt federalizacji Unii Europejskiej poparła za to cała lewica, której liderzy mówią wprost, że należy rozmyć państwa narodowe w europejskich strukturach. To z kolei stawia pod znakiem zapytania przyszłość rządu Donalda Tuska, w którym jak widać już teraz, tj. jeszcze przed powołaniem, jawią się fundamentalne różnice.

Czy projekt przedstawiony na forum europarlamentu jest realny? I czy możliwe jest zablokowanie jego procedowania? A może jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest opuszczenie przez Polskę Unii? O tym w kolejnym odcinku cyklu Dokąd Zmierzamy. Rozmówcą Kamila Klimczaka będzie Stanisław Żółtek, prezes Kongresu Nowej Prawicy i partii Polexit oraz były europoseł.
_____________________________________________________________________________________
PONIŻEJ ZNAJDZIECIE PAŃSTWO KILKA OPCJI WSPARCIA NASZEJ DZIAŁALNOŚCI

PayPal: https://www.paypal.com/donate/?cmd_s-xclick&hosted_button_idVNND3Q7EZBSD6&sourceurl
Tradycyjne przelewy na konto banku w Polsce:
33 2530 0008 2059 1051 7927 0001
Dla przelewów z zagranicy kod SWIFT/BIC: NESBPLPW

Szczegółowe informacje o wsparciu naszej stacji znajdziecie Państwo tutaj: https://emisja.tv/wsparcie-wplaty/ Zapraszamy również do zapoznania się z działalnością naszej fundacji, o której również przeczytacie na naszej stronie internetowej: https://emisja.tv/inicjatywaprzeciwcenzurze/

W tytule przelewu prosimy wpisać: Darowizna na cele statutowe

Polecamy też Państwa uwadze publiczną zbiórkę na dodatkowy sprzęt audio-video do naszego studia, dzięki któremu będziemy w stanie realizować DEBATY - https://zrzutka.pl/a4ts5h

Za wszystkie wpłaty serdecznie dziękujemy!!

Komentarze