CHŁOPI ugorowani film dokumentalny Piotra Korczarowskiego00:32:00

zwiń opis video pokaż opis video
Dodał: eMisjaTv
Wesprzyj naszą pracę darowizną: 33 2530 0008 2059 1051 7927 0001
_____________________________________________________________________________________
Ugorowanie to inaczej wyłączenie pola z użytkowania. Mimo różnych technik ugorowania ziemi, najczęściej zostawia się ją po prostu samą sobie. I tak też można ocenić sytuację polskich chłopów, którzy mimo obecności w rządzie jednego z najbardziej znanych liderów dotychczasowych protestów rolniczych, jak nigdy wcześniej, czują się dziś zdradzeni i pozostawieni samym sobie.

Z jednej strony muszą stawiać czoła forsowanej przez Komisję Europejską transformacji ekologicznej, która na terenie całej Unii Europejskiej wprowadzana jest jako Zielony Ład, a z drugiej dotkliwie odczuwają skutki zalewu polskiego rynku przez produkty rolno-spożywcze z Ukrainy.

W przeciwieństwie do swych kolegów z zachodu Europy, polscy chłopi nie dysponują imponującym kapitałem, ani ogromnymi gospodarstwami rolnymi. Ich interesów nie reprezentują też silne związki zawodowe, które stać na opłacenie lobbystów i armii adwokatów. Nie bardzo mogą sobie nawet pozwolić na pozostawienie pracy w polu i protestowanie, ale biorąc pod uwagę, że to jedyne, co im obecnie zostało, zaciskając zęby, stają na ulicznych barykadach. Rząd w Polsce zdaje się jednak ignorować ten protest, gdyż uciążliwy jest on głównie dla przypadkowych kierowców, a większość podjętych przez rolników działań odbywa się z poszanowaniem publicznego porządku i prawa. Gdy jednak rolnicy w dużej ilości zebrali się niebezpiecznie blisko Sejmu RP, władza natychmiast wydała rozkaz pacyfikacji protestu. Policja, do rozpędzenia tłumu, użyła całej palety dostępnych jej środków, w tym najprawdopodobniej także prowokatorów, którzy inicjowali zamieszki, aby uzasadnić siłowe rozwiązanie.

Po zajściach pod Sejmem RP, premier Donald Tusk oświadczył, iż nie będzie rozmawiał z chuliganami, czym jasno dał do zrozumienia, że w proponowanej formule rozmów z rządem znajdą się tylko wskazani przez niego liderzy środowisk rolniczych. Co gorsza, dodał też, że postulaty: precz z zielonym ładem i zablokować Ukrainę są dla niego nie do zaakceptowania. To z kolei pozbawiło polskich chłopów złudzeń, że obecny rząd zechce naprawić błędy swych poprzedników, choć w kampanii wyborczej liderzy obecnej władzy cały czas wskazywali, iż politycy Prawa i Sprawiedliwości w ogóle nie liczą się z interesem wsi, przyjmując punkty zielonego ładu jako swego programu i wpuszczając do kraju bez ograniczeń ukraińskie zboża.

Poprzednia władza nie bierze za to odpowiedzialności, obecna umywa od tego ręce, a rolnicy ubożeją z każdym dniem. Już teraz mówią, że ich praca w ogóle się nie opłaca, a przez narzucane im normy unijnej produkcji nie mają szans konkurować z produktami importowanymi ze wschodu, których żadne normy nie dotyczą.

Czy celem jest zatem swoiste ugorowanie polskiego rolnictwa, które po kilku latach pozostawienia w odłogu, zostanie za grosze sprzedane obcym korporacjom? To przecież historia, która wydarzyła się już na Ukrainie, gdzie teraz produkcja rolna nie tylko się opłaca, ale przynosi miliardy zysków. Z tą jedną różnicą, że ziemia, nie należy już do tamtejszych chłopów. Czy polscy rolnicy podzielą ich los?

Zapraszamy na film dokumentalny: CHŁOPI ugorowani, autorstwa Piotra Korczarowskiego.
_____________________________________________________________________________________
PONIŻEJ ZNAJDZIECIE PAŃSTWO KILKA OPCJI WSPARCIA NASZEJ DZIAŁALNOŚCI

PayPal: https://www.paypal.com/donate/?cmd_s-xclick&hosted_button_idVNND3Q7EZBSD6&sourceurl
Tradycyjne przelewy na konto banku w Polsce:
33 2530 0008 2059 1051 7927 0001
Dla przelewów z zagranicy kod SWIFT/BIC: NESBPLPW

Szczegółowe informacje o wsparciu naszej stacji znajdziecie Państwo tutaj: https://emisja.tv/wsparcie-wplaty/ Zapraszamy również do zapoznania się z działalnością naszej fundacji, o której również przeczytacie na naszej stronie internetowej: https://emisja.tv/inicjatywaprzeciwcenzurze/

W tytule przelewu prosimy wpisać: Darowizna na cele statutowe

Polecamy też Państwa uwadze publiczną zbiórkę na dodatkowy sprzęt audio-video do naszego studia, dzięki któremu będziemy w stanie realizować DEBATY - https://zrzutka.pl/a4ts5h

Za wszystkie wpłaty serdecznie dziękujemy!!

Komentarze