Łódź przypomina o ludobójstwie na Wołyniu01:34:30

zwiń opis video pokaż opis video
Dodał: eMisjaTv
Dziś mija kolejna, już 76. rocznica ludobójstwa Polaków dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Po raz trzeci rocznica jest obchodzona jako święto państwowe, ustanowione przez Sejm po latach starań ze strony rodzin 150 tysięcy ofiar zbrodni.

Środowiska kresowe, narodowe i niezależnej prawicy, które walczyły o wprowadzenie tragedii południowo-wschodnich Kresów II RP do polskiej pamięci historycznej, nadal walczą o godne upamiętnienie ofiar mordów. Ukraińcy wciąż gremialnie odwołują się do tradycji walki OUN-UPA jako swojego państwowego mitu założycielskiego. Ponadto od kilku lat obowiązuje na Ukrainie zakaz ekshumacji polskich ofiar, często nadal spoczywających w nieoznaczonych miejscach, w lasach czy studniach. Polski rząd nie wykazuje asertywności w relacjach z Ukrainą, czego jaskrawym przypadkiem jest wycofanie karalności negowania ludobójstwa wołyńskiego.

W Łodzi środowiska narodowe organizują przemarsz spod Konsulatu Honorowego Ukrainy przy ulicy Piotrkowskiej, aby upamiętnić ofiary zbrodni, a także domagać się twardego stanowiska wobec banderowców i ich bezczelnych kłamstw na temat historii II wojny światowej na ziemiach dzisiejszej Ukrainy. Zapraszamy do obejrzenia relacji na żywo eMisji z tego wydarzenia.

Film znajduje się w katalogu: Reportaże


Komentarze