Kolejny szach Kaczyńskiego - Komentarz Konieczny!01:05:00

zwiń opis video pokaż opis video
Dodał: eMisjaTv
Kiedy wybuchła afera wokół tzw. piątki dla zwierząt, niektórzy twierdzili, że zakazując hodowli futerkowców w Polsce Jarosław Kaczyński chciał odebrać finansowanie Konfederacji, bowiem lobby tej branży od dawna wspiera prawicę i prawdopodobnie zapewnia także spore wpływy. To jednak mogła być przypadkowa zbieżność faktów, które rykoszetem trafiły w sojusz narodowców z wolnościowcami. Za to teraz Konfederacji przyjdzie zmierzyć się z prawdziwą ofensywą struktur państwowych, gdzie głównym rozgrywającym ma być Państwowa Komisja Wyborcza, która oceni sprawozdanie roczne partii. Jak donosi tygodnik Wprost może to wiązać się z utratą całej subwencji (około 7 mln zł), gdyż Konfederacja bez stosownej umowy koalicyjnej korzystała z lokali partii Wolność oraz Ruch Narodowy. Ponadto w kampanii do Sejmu i Senatu kandydaci Konfederacji mieli posługiwać się materiałami wyborczymi przygotowanymi jeszcze na potrzeby wyborów do Europarlamentu, co również jest sprzeczne z polskim prawem. Na koniec tygodnik wskazuje jeszcze zapis o dozwolonym przyjęciu korzyści materialnych, których wartość nie może przekroczyć 1% kosztów kampanii, a za takowe uznane mogą być wszystkie wpisy w mediach społecznościowych nawołujące do poparcia konkretnych kandydatów, wpłacania pieniędzy na rzecz komitetu oraz własnoręcznej zbiórki podpisów poparcia. I tylko ten punkt, choć brzmi absurdalnie, może przyczynić się do odebrania funduszy najbardziej prawicowemu ugrupowaniu na polskiej scenie politycznej.

Walka z wrogami politycznymi zdaje się jednak przesłaniać prawdziwe problemy obozu władzy. Zadłużenie kraju rośnie w zastraszającym tempie i już teraz jest najwyższe w historii III RP. Na koniec przyszłego roku ma wynieść aż 1,5 biliona złotych! Ponadto rząd PiS z premedytacją zamierza przekroczyć konstytucyjny próg zadłużenia Polski powyżej 60% PKB. O ile jednak łamanie Konstytucji zdaje się nie być wielkim problemem w strategii Jarosława Kaczyńskiego, prezes PiS mógł zapomnieć o Unii Europejskiej, która również zakazuje zadłużania państwom członkowskim powyżej 60% PKB.

O wiele większe zmartwienia na głowie ma natomiast Aleksander Łukaszenka, który w minioną środę został po raz szósty zaprzysiężony na prezydenta Republiki Białoruś. Tym razem jednak jego elekcji nie uznała Unia Europejska, a państwa takie jak Niemcy czy Litwa nawołują do natychmiastowego wprowadzenia sankcji i detronizacji Łukaszenki. W odpowiedzi nowy-stary prezydent Białorusi mówi o rzuconym mu wyzwaniu, którego celem jest zniszczenie jego suwerennego państwa.

Dzień inauguracji prezydenta to dzień naszego wspólnego zwycięstwa, zdecydowanego i historycznego. Nie wybieraliśmy po prostu prezydenta - broniliśmy naszych wartości, naszego życia w pokoju, suwerenności i niepodległości - powiedział Łukaszenka, cytowany przez agencję BiełTA.

Problemy naszej części Europy bledną jednak w obliczu konfliktu zbrojnego, który w niedzielę nad ranem przeszedł w gorącą fazę na Kaukazie, gdzie Armenia walczy z Azerbejdżanem o swą historyczną prowincję Górski Karabach. Władze w Baku mają jednak po swej stronie wsparcie ze strony Turcji oraz cieszą się aprobatą Unii Europejskiej, która w ramach strategii dywersyfikacji dostaw ropy i gazu chce wspólnie z Azerami rozpocząć eksploatację tych złóż na morzu Kaspijskim.

Jakie zatem kolejne posunięcia czekają nas na europejskiej partii szachów? O tym już dziś w kolejnym odcinku z cyklu: Komentarz Konieczny. Na program zapraszają jego autorzy: Piotr Korczarowski i Kamil Klimczak.

---------------------------------------------[wsparcie programu]---------------------------------------------

Darowizny prosimy kierować na fundację Inicjatywa Przeciw Cenzurze.
Nr konta: 33 2530 0008 2059 1051 7927 0001
Mecenat na patronite: https://patronite.pl/emisjatv
PayPal: https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd_s-xclick&hosted_button_idVNND3Q7EZBSD6&sourceurl

Chcesz wykonać tradycyjny przelew do banku? Wszystkie niezbędne informacje są tutaj: http://emisja.tv/programy/wsparcie

Polecamy również zapoznać się z misją naszej fundacji, czyli Inicjatywy #PrzeciwCenzurze
http://emisja.tv/programy/inicjatywa-przeciw-cenzurze/

Film znajduje się w katalogu: Komentarz Konieczny


więcej

Komentarze