Boris Johnson odchodzi. Podżegacze wojenni zostają00:53:21

zwiń opis video pokaż opis video
Dodał: eMisjaTv
Wesprzyj naszą pracę darowizną: 33 2530 0008 2059 1051 7927 0001
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Niezatapialny - wydawać by się mogło - brytyjski premier Boris Johnson już niedługo odejdzie ze stanowiska. Mimo, że nic nie zapowiadało nadchodzącego kryzysu rządowego w Zjednoczonym Królestwie, 7 lipca brytyjski premier ogłosił, że odejdzie ze stanowiska, a jego następca powinien zostać wybrany przed konwencją Partii Konserwatywnej w październiku. Przyczyną miał być kolejny skandal z udziałem jednego ze współpracowników brytyjskiego premiera, Chrisa Pinchera, który miał molestować seksualnie mężczyzn w londyńskich klubach. To oczywiście nie jedyna kontrowersyjna sytuacja: w trakcie pandemii premier i jego otoczenie mieli organizować nielegalne zgromadzenia na Downing Street, choć wielu Brytyjczyków nieszczególnie przestrzegało takich restrykcji.

Jednak fala rezygnacji ze stanowisk ministerialnych, która miała być spowodowana powyższymi względami była dość niespodziewana, a powody wydają się być naciągane. Tym bardziej, że w obecnej sytuacji geopolitycznej zmiana szefa rządu jest posunięciem dość dziwnym. Wszak Wielka Brytania jeszcze przed wybuchem wojny na Ukrainie była jednym z czołowych państw zaangażowanych w budowanie napięcia w tym rejonie świata, dozbrajanie państwa ukraińskiego i organizowanie światowej opinii publicznej przeciwko Rosji. Johnson - uwolniony od gorsetu konsultacji polityki z Unią Europejską - był jednym z czołowych przekaźników polityki amerykańskiej w Europie.

Czy wymiana premiera Zjednoczonego Królestwa to znak, że Wielka Brytania (i jej sojusznicy lub mocodawcy) zmieni wektor swojej polityki? A może to właśnie ustępujący premier chciał dokonać korekty wbrew sternikom światowej polityki? O tym w kolejnym odcinku cyklu Dokąd Zmierzamy? opowie mieszkający w Szkocji polski publicysta, Konrad Rękas.

---------------------------------------------[wsparcie programu]---------------------------------------------

Mecenat na patronite: https://patronite.pl/emisjatv PayPal: https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd_s-xclick&hosted_button_idVNND3Q7EZBSD6&sourceurl Tradycyjne przelewy można dokonywać na poniższe numery kont: 33 2530 0008 2059 1051 7927 0001 lub 74 1140 2004 0000 3702 4136 3109 pisząc w tytule darowizna. Za wszystkie wpłaty serdecznie dziękujemy!!

Film znajduje się w katalogu: Dokąd Zmierzamy


więcej

Komentarze