Czy Marine Le Pen odbije Francję z rąk lewicy?01:01:12

zwiń opis video pokaż opis video
Dodał: eMisjaTv
Wesprzyj naszą pracę darowizną: 33 2530 0008 2059 1051 7927 0001
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Obraz Paryża, w którym płonie katedra Notre Dame stał się nieformalnym symbolem upadku Francji, która przez setki lat była strażnikiem europejskich wartości. Choć historia tego kraju bywała burzliwa, zawsze figurował on jako silne, scentralizowane państwo starego kontynentu. Także poziom życia Francuzów nie budził zastrzeżeń. Można by rzecz, że we Francji żyło się tak dobrze, że wielu mogłoby jedynie pozazdrościć tego dobrobytu. Jednak od kilkunastu lat nad Sekwaną zapadają decyzje, które powoli pogrążają kraj w chaosie. Często bowiem słyszymy o kolejnych ograniczeniach swobód obywatelskich, które wielu mogą wydawać się szokujące, ale tak naprawdę dopiero ograniczenia ekonomiczne przebudziły wielu Francuzów.

W 2018 r. cały Świat oglądał zdjęcia z protestów tzw. Żółtych Kamizelek, które były społeczną odpowiedzią na rosnące koszty życia, wzrost obciążeń podatkowych i arogancję elit władzy. Co prawda sam ruch Żółtych Kamizelek nie wyniósł do władzy nowych liderów, ale stał się impulsem do zwiększonej aktywności politycznej wielu Francuzów, którzy zachwycili się hasłami wyborczymi skrajnej lewicy i prawicy. Wszak każda skrajność żeruje na kryzysie i być może właśnie owe skrajne środowiska przesądzą o wyniku najbliższych wyborów prezydenckich we Francji, ale to nie ich reprezentanci staną do walki o władzę.

Wedle ostatnich sondaży, opublikowanych tuż przed ciszą wyborczą, w II turze wyborów znów zobaczymy ubiegającego się o reelekcję obecnego prezydenta republiki, Emmanuela Marcone i córkę słynnego konserwatysty, założyciela Frontu Narodowego, Jean-Marie Le Pena Marine Le Pen, która zapowiedziała już, że to ostatni raz, kiedy staje do walki o fotel prezydencki. Wiele wskazuje jednak na to, że te wybory Marine Le Pen może wygrać, co byłoby szokiem dla zlewaczałych elit francuskich.

Zagraniczne media widzą w Marine Le Pen reprezentantkę skrajnej prawicy, ale dla Francuzów coraz częściej jawi się ona jako głos rozsądku wobec polityki Macrona. Tym bardziej, że na prawo od niej jest jeszcze jeden kandydat. To Eric Zemmour, dziennikarz i publicysta, który od lat sprzeciwia się masowej imigracji. Głosy jego wyborców mogą dać zwycięstwo Marine Le Pen, oskarżanej o nacjonalizm i współpracę z autorytarnymi rządami.

Rzeczywiście, kandydatka Frontu Narodowego nie kryje swoich sympatii wobec Polski i Węgier, a nawet Rosji Władimira Putina i z tego punktu czyni się jej obecnie największy zarzut. Z punktu widzenia polityki rządu Mateusza Morawieckiego może być to problem, bowiem Le Pen nie tylko sprzeciwia się sankcjom wobec Rosji, ale postuluje też wyjście z NATO. Z drugiej zaś strony mogłaby być ważnym sojusznikiem Polski w sporach z Brukselą. Z całą pewnością wybór Marine Le Pen na urząd prezydenta Francji pozwoliłby nieco odetchnąć naszym dyplomatom, którzy przez ostatnie lata musieli odpierać ataki Emmanuela Marcone. Obecnie urzędujący prezydent Francji uważa bowiem Polskę za kraj rządzony przez autorytarny reżim, który na każdym kroku łamie prawo. Nie dziwi zatem fakt, że Macrone wielokrotnie domagał się uchwalenia sankcji wobec Polski i narzucenia nam siłą rozwiązań napisanych w Strassburgu i Brukseli.

Czy zwycięstwo Marine Le Pen byłoby również szansą dla Polski? Czy francuski Front Narodowy, jako największa reprezentacja tamtejszej prawicy ma szansę na zwycięstwo? I co tak naprawdę o tym zwycięstwie może zdecydować? O tym dziś w programie Piotra Korczarowskiego opowie wieloletni korespondent Polski z Francji, Bogdan Dobosz. Autor Emiratów Francuskich i Tęczowego Terroru.

---------------------------------------------[wsparcie programu]---------------------------------------------

Mecenat na patronite: https://patronite.pl/emisjatv
PayPal: https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd_s-xclick&hosted_button_idVNND3Q7EZBSD6&sourceurl

Chcesz wykonać tradycyjny przelew do banku? Wszystkie niezbędne informacje są tutaj: http://emisja.tv/programy/wsparcie

Polecamy również zapoznać się z misją naszej fundacji, czyli Inicjatywy #PrzeciwCenzurze
http://emisja.tv/programy/inicjatywa-przeciw-cenzurze/

Film znajduje się w katalogu: Dokąd Zmierzamy


więcej

Komentarze