Czy Marsz Niepodległości stał się elementem systemu?00:53:14

zwiń opis video pokaż opis video
Dodał: eMisjaTv
Kolejny Marsz Niepodległości za nami. Tym razem obyło się bez incydentów i zamieszek. Polacy godnie uczcili Narodowe Święto Niepodległości. Pojawiają się jednak głosy wskazujące na to, że organizowana od dekady największa w kraju patriotyczna manifestacja utraciła swój antysystemowy charakter.

Z jednej strony mamy pozytywne święto przypominające Polakom, że nasz kraj nie zawsze był na mapach Europy, ale siłą pokoleń naszych przodków ponad 100 lat temu udało się nam odzyskać niepodległość. A z drugiej strony manifestacja 11 listopada stała się symbolem społecznego buntu wobec elit zasiadających w Polsce u sterów władzy. Liderzy Ruchu Narodowego ogłosili w pewnym momencie, że ten marsz w Warszawie obali Republikę Okrągłego Stołu, czyli kompromis na jaki poszła antykomunistyczna opozycja dogadując się z władzami PRL, aby w III RP wspólnie kierować państwem.

W jakimś stopniu można mówić o sukcesie Marszu, który ukazał prawdziwe oblicze rządu Donalda Tuska wysyłającego ogromne siły służb mundurowych do pacyfikacji Polaków. Udokumentowano też szereg prowokacji, które miały skompromitować ideę narodową, a pogrążyły jedynie polityków Platformy Obywatelskiej, co w jakiejś mierze przełożyło się również na utratę władzy przez tę partię.

Dziś jednak społeczny charakter manifestacji wykorzystuje obecna władza, która występuje w roli protektora Marszu Niepodległości. W konsekwencji partia siedząca po uszy w systemie III RP uchodzi za opozycję wobec patologii, na które przez lata się godziła. Co więcej politycy PiS coraz chętniej zwracają uwagę, że uczestnicy największego marszu w Polsce są sojusznikami rządu, który przecież wyznaje te same wartości.

Problem w tym, że w polityce nie jest ważne co się mówi, lecz co się robi, a tu w czynach władzy można wykazać szereg rozbieżności wobec lotnych haseł i patriotycznych deklaracji.

Czy zatem Marsz Niepodległości po dekadzie maszerowania stał się częścią systemu? O tym już dziś w programie z cyklu: Dokąd Zmierzamy opowie w rozmowie z Piotrem Korczarowskim, Michał Jelonek jeden ze współautorów sukcesu Marszu Niepodległości.

---------------------------------------------[wsparcie programu]---------------------------------------------

Mecenat na patronite: https://patronite.pl/emisjatv
PayPal: https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd_s-xclick&hosted_button_idVNND3Q7EZBSD6&sourceurl

Chcesz wykonać tradycyjny przelew do banku? Wszystkie niezbędne informacje są tutaj: http://emisja.tv/programy/wsparcie

Polecamy również zapoznać się z misją naszej fundacji, czyli Inicjatywy #PrzeciwCenzurze
http://emisja.tv/programy/inicjatywa-przeciw-cenzurze/

Film znajduje się w katalogu: Dokąd Zmierzamy


więcej

Komentarze