Pogrzeb gen. bryg. Aleksandra Arkuszyńskiego ps. Maj00:15:35

zwiń opis video pokaż opis video
Dodał: eMisjaTv
Aleksander Arkuszyński urodził się w 1918 r. w Dąbrowie n. Czarną. Był m.in. uczestnikiem Kampanii Polskiej 1939 r., jednym z pierwszych partyzantów Inspektoratu Piotrkowskiego Armii Krajowej, dowódcą oddziału Grom, od lipca 1944 r. w ramach 25. Pułku Piechoty AK, członkiem Ruchu Oporu Armii Krajowej. Uczestniczył w akcji na więzienie Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Pabianicach.
Przeprowadzona bez ofiar, była to najgłośniejsza i najbardziej spektakularna akcja oddziału Maja. 10 czerwca 1945 r. z gmachu PUBP w Pabianicach uwolniono bez jednego wystrzału więzionych tam żołnierzy AK.

Wcześniej Maj otrzymał rozkaz wycofania się z tego terenu, by stworzyć wrażenie, że w regionie Pabianic nie ma żadnych poakowskich oddziałów. O skuteczności akcji miało bowiem zdecydować zaskoczenie. Z pomocą współpracowników z UB sporządzono szczegółowy szkic budynku i przygotowano plan ataku.

W dniu akcji partyzanci podjechali pod budynek UB łazikiem i ciężarówką. Wcześniej przebrali się w mundury LWP z wyjątkiem jednego, udającego oficera NKWD. Z samochodu wynieśli rzekomo rannego, pokrwawionego żołnierza, żądając dla niego lekarza. W ten sposób dostali się do budynku, gdzie bez walki rozbroili wszystkich funkcjonariuszy. Ubeków zamknięto w celach, a partyzanci i ich oswobodzeni koledzy odjechali samochodami w kierunku Dłutowa.

Z posterunku zabrano też całą dokumentację. Jak wspominał Maj, szef PUBP w Pabianicach szalał z wściekłości, () ale oficjalnie miejscowe władze oraz prasa milczały.
Po wojnie Maj był przez 2,5 roku więziony, służby bezpieczeństwa represjonowały go aż do lat 80. XX w. Po 1989 r. współorganizował Okręg Łódź Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Był autorem i współautorem publikacji utrwalających dziedzictwo 25 pp. i losy towarzyszy broni: Przeciw dwóm wrogom (Łódź 1995), Sąd nad żołnierzem AK z kulą w głowie (2002), Dzieje 25 pp Armii Krajowej (Łódź 2001, wspólnie z Mirosławem Kopą i Haliną Kępińską-Bazylewicz), 1945 moja dalsza walka. Wyzwolenie Ale czy niepodległość (Łódź 2010). W maju 2008 r. Maj został awansowany do stopnia generała brygady.

W 2013 r. Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi współorganizował uroczystość jubileuszową w związku z 95. rocznicą urodzin gen. Maja.

Honorowy obywatel Pabianic, Piotrkowa Trybunalskiego, gminy Aleksandrów Łódzki i Żarnowa, zasłużony dla powiatu opoczyńskiego i gminy Ksawerów zmarł 1 kwietnia 2016 r. w Ksawerowie.

Źródło: ipn.gov.pl/MON

Film znajduje się w katalogu: Reportaże


więcej

Komentarze