Dokąd zmierzamy? Polska traci kontrolę nad Wrocławiem01:15:05

zwiń opis video pokaż opis video
Dodał: eMisjaTv
Wieczorna bitwa z policją we Wrocławiu stoczona w trakcie Narodowego Święta Niepodległości odbiła się szerokim echem w całej Polsce. Wszak od kilku lat było już całkiem spokojnie nawet na największym wydarzeniu tego dnia, tj. Marszu Niepodległości w Warszawie, gdzie cyklicznie przyjeżdża około 100 tys. ludzi. Dlaczego zatem o wiele mniejsza uroczystość organizowana w stolicy Dolnego Śląska została w tym roku bezlitośnie spacyfikowana przez oddziały policji?

Lewica i demoliberałowie mają na to prostą odpowiedź. Zdaniem przedstawicieli tych frakcji we Wrocławiu urzędnicy udaremnili pochód faszystów i narodowych szowinistów, którzy wykorzystali święto niepodległości, aby podżegać do nienawiści. Takie uzasadnienie to jednak stara płyta, ponieważ podobne słowa przez lata przypinano do Marszu Niepodległości w stolicy, gdzie maszerują rodzice z dziećmi, kombatanci, osoby represjonowane, studenci i absolwenci wyższych uczelni oraz inni Polacy, którym Ojczyzna leży na sercu. We Wrocławiu mogło być podobnie, ale po kilkuset metrach patriotyczne zgromadzenie zostało rozwiązane decyzją urzędnika magistratu. Chwilę później do akcji przystąpiła policyjna prewencja, której funkcjonariusze nie wahali się użyć pałek, gazu oraz wozów bojowych wyposażonych w armatki wodne.

Na drugi dzień poseł Grzegorz Braun pytał z mównicy sejmowej, czy Wrocław jest jeszcze polskim miastem? A jeśli tak, to dlaczego obowiązuje tam inne prawo, niż w pozostałej części kraju? Prawo pozwalające pacyfikować ludzi świętujących niepodległość Polski.

Tylko czy Polska jest rzeczywiście niepodległym krajem skoro dochodzi do takich zdarzeń? Uczestnicy wrocławskiego marszu wierzą, że działanie policji było podyktowane bezprawną decyzją urzędników, którzy teraz muszą za to odpowiedzieć przed wymiarem sprawiedliwości. Wkrótce do sądu trafi pozew zbiorowy przeciw magistratowi we Wrocławiu, a wyrok orzeczony w tej sprawie może być jasną odpowiedzią na pytanie, czy Polska faktycznie jest krajem suwerennym i niepodległym?

Więcej o planach rozprawy z miastem opowie w naszym studiu Łukasz Późniak, pomysłodawca i organizator pozwu zbiorowego uczestników wrocławskiego marszu niepodległości.


---------------------------------------------[wsparcie programu]---------------------------------------------

Darowizny prosimy kierować na fundację Inicjatywa Przeciw Cenzurze.
Nr konta: 33 2530 0008 2059 1051 7927 0001
Mecenat na patronite: https://patronite.pl/emisjatv
PayPal: https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd_s-xclick&hosted_button_idVNND3Q7EZBSD6&sourceurl

Chcesz wykonać tradycyjny przelew do banku? Wszystkie niezbędne informacje są tutaj: http://emisja.tv/programy/wsparcie

Film znajduje się w katalogu: Dokąd Zmierzamy


Komentarze