Dokąd zmierzamy? Nieszczęsna moda na sanację00:46:42

zwiń opis video pokaż opis video
Dodał: eMisjaTv
Pomimo tego, że od upadku II Rzeczypospolitej minęło wiele dziesiątków lat, spór jaki rozgrzewał umysły Polaków żyjących w okresie międzywojennym nadal wyznacza linie podziału wśród naszych rodaków, a także rzutuje na współczesną politykę. Przez długi czas kult Józefa Piłsudskiego nie ulegał żadnej wątpliwości, a w latach 30. za krytyczne uwagi wobec tej postaci groziło więzienie albo nawet pobyt w osławionym obozie w Berezie Kartuskiej.

Ostatnie lata przynoszą nowe odkrycia i coraz silniejszy głos badaczy, którzy odbrązawiają władze sanacyjne, a przypominają o zapomnianych przez dziesięciolecia postaciach, np. o generale Tadeuszu Rozwadowskim, który jako szef Sztabu Generalnego był współtwórcą zwycięstwa pod Warszawą w 1920 roku. Po dojściu do władzy Piłsudskiego został on aresztowany i dwa lata później zmarł, prawdopodobnie otruty.

Na pytania o prawdziwe oblicze międzywojennej Polski, dokonaniach gen. Rozwadowskiego i fałszowaniu historii naszego kraju odpowie w kolejnym odcinku z serii Dokąd Zmierzamy? Henryk Nicpoń - dziennikarz, publicysta, autor książki Polowanie na generała. Piłsudski kontra Rozwadowski.


---------------------------------------------[wsparcie programu]---------------------------------------------

Darowizny prosimy kierować na fundację Inicjatywa Przeciw Cenzurze.
Nr konta: 33 2530 0008 2059 1051 7927 0001
Mecenat na patronite: https://patronite.pl/emisjatv
PayPal: https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd_s-xclick&hosted_button_idVNND3Q7EZBSD6&sourceurl

Chcesz wykonać tradycyjny przelew do banku? Wszystkie niezbędne informacje są tutaj: http://emisja.tv/programy/wsparcie

Film znajduje się w katalogu: Dokąd Zmierzamy


więcej

Komentarze