Ostatnia droga kolejnych polskich niezłomnych00:47:33

zwiń opis video pokaż opis video
Dodał: eMisjaTv
22 października 1945 r. oddział porucznika Jana Kempińskiego Błyska wszedł do Odolanowa w woj. Wielkopolskim, gdzie bez jednego wystrzału przejął posterunek Milicji Obywatelskiej. Z państwowych magazynów oraz kasy miejskiej partyzanci zarekwirowali jedzenie i pieniądze pozostawiając kartkę informującą, że dobra zajęło Wojsko Polskie, Armia Krajowa. Część łupów żołnierze Błyska rozdali miejscowej ludności, która była im przychylna m.in. za akcje odzyskiwania skonfiskowanego przez sowietów mienia oraz rozbijanie UBeckich więzień, w których przetrzymywano Polaków. Żołnierze polskiego podziemia niepodległościowego zapakowali resztę zdobyczy na ciężarówki i odjechali. W pobliżu Ostrowa Wielkopolskiego zepsuł się jeden z samochodów i tam właśnie oddział Błyska dopadły przeważające siły KBW, UB i NKWD. Rezultat był tragiczny dla żołnierzy noszących na piersi orzełki w koronie. Większość z nich poległa w niespełna godzinnej walce z komunistami. Bezpieka zadbała, by ich ciał nikt nie odnalazł. Pochowano je w tajemnicy na Odolanowskim cmentarzu, w zbiorowej, niczym nie oznaczonej mogile.

Mimo, że komunistyczne władze uznały ich za bandytów, orzekły przepadek ich mienia, utratę wszelkich praw i zadbały o zatarcie pamięci, w latach 90 ubiegłego wieku Wojewódzki Sąd w Poznaniu orzekł, że oddział porucznika Kempińskiego działał na rzecz Niepodległego Bytu Państwa Polskiego. Oznaczało to pełną rehabilitację. Rozpoczęły się poszukiwania ich szczątków. Odkryto je dopiero w ubiegłym roku. Sposób ułożenia ciał oraz przedmioty osobiste znalezione w zbiorowym grobie nie pozostawiały wątpliwości. To byli żołnierze Samodzielnej Grupy Ochotniczej Warta z oddziału porucznika Jana Kempińskiego.

Musiało minąć 76 lat, by niezłomni żołnierze niepodległego państwa polskiego zostali pochowani w obrządku katolickim z zachowaniem wszelkich honorów państwowych. Ceremonia odbywa się dziś, dlatego zapraszamy Państwa serdecznie do oglądania naszej transmisji na żywo z tego wydarzenia, gdzie oprócz uroczystego pochówku będą również przemówienia, gdzie głos zabierze m.in. dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, obecny wiceprezes IPN oraz wieloletni badacz historii dramatycznego końca polskich bohaterów zasłużonych w walce z komunizmem. Inicjator jednej z najważniejszych ekshumacji w naszym kraju przeprowadzonej na Łączce Cmentarza Powązkowskiego w Warszawie.

---------------------------------------------[wsparcie programu]---------------------------------------------

Mecenat na patronite: https://patronite.pl/emisjatv
PayPal: https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd_s-xclick&hosted_button_idVNND3Q7EZBSD6&sourceurl

Chcesz wykonać tradycyjny przelew do banku? Wszystkie niezbędne informacje są tutaj: http://emisja.tv/programy/wsparcie

Polecamy również zapoznać się z misją naszej fundacji, czyli Inicjatywy #PrzeciwCenzurze
http://emisja.tv/programy/inicjatywa-przeciw-cenzurze/

Film znajduje się w katalogu: Reportaże


więcej

Komentarze