Tusk z Kaczyńskim wciąż dzielą... i rządzą00:46:16

zwiń opis video pokaż opis video
Dodał: eMisjaTv
Wesprzyj naszą pracę darowizną: 33 2530 0008 2059 1051 7927 0001
_____________________________________________________________________________________
Znamy już ostateczne wyniki wyborów parlamentarnych: po ośmiu latach formacja Jarosława Kaczyńskiego traci władzę, a rządy prawdopodobnie obejmie koalicja centrolewicowa pod wodzą Donalda Tuska. Co prawda PiS zajęło pierwsze miejsce i podejmie próbę sformowania gabinetu, jednak misja ta wydaje się skazana na niepowodzenie.

Jeśli zaś można w tych wyborach mówić o przegranych, to z pewnością jest to Lewica, która została w dużej mierze pożarta przez skręcającą w lewo Koalicję Obywatelską - a także Konfederacja, która tylko nieznacznie poprawiła swój wynik sprzed czterech lat i będzie miała raptem 18 posłów. Mit trzeciej siły politycznej, wywracania stolika i języczka u wagi prysł gwałtownie jeszcze w trakcie wieczoru wyborczego.

Czy właśnie taki układ nie jest wygodny dla formacji Tuska i Kaczyńskiego? Wszak konieczność porozumienia się z Konfederacją, a w razie fiaska takich zabiegów - między sobą - zniszczyłaby podwalinę obecnej sceny politycznej, dla której główną osią sporu od 2005 roku jest spor pomiędzy PO a PiSem. Dodajmy, że Prawo i Sprawiedliwość posiada w obecnym parlamencie większość niezbędną do podtrzymania prezydenckiego weta, co może skutecznie blokować wszelkie projekty ustawodawcze nowego rządu.

Jakie były czynniki, które spowodowały taki, a nie inny wynik wyborów? I czy obecna kadencja Sejmu potrwa 4 lata, czy też zakończy się przedterminowymi wyborami? O tym i innych parlamentarnych niuansach w kolejnym odcinku cyklu Dokąd Zmierzamy? gdzie gościem Kamila Klimczaka będzie redaktor Łukasz Warzecha.
_____________________________________________________________________________________
PONIŻEJ ZNAJDZIECIE PAŃSTWO KILKA OPCJI WSPARCIA NASZEJ DZIAŁALNOŚCI

PayPal: https://www.paypal.com/donate/?cmd_s-xclick&hosted_button_idVNND3Q7EZBSD6&sourceurl
Tradycyjne przelewy na konto banku w Polsce:
33 2530 0008 2059 1051 7927 0001
Dla przelewów z zagranicy kod SWIFT/BIC: NESBPLPW

Szczegółowe informacje o wsparciu naszej stacji znajdziecie Państwo tutaj: https://emisja.tv/wsparcie-wplaty/ Zapraszamy również do zapoznania się z działalnością naszej fundacji, o której również przeczytacie na naszej stronie internetowej: https://emisja.tv/inicjatywaprzeciwcenzurze/

W tytule przelewu prosimy wpisać: Darowizna na cele statutowe
Za wszystkie wpłaty serdecznie dziękujemy!!

Komentarze