Leworęczni vs Praworęczni! Co nas różni i dlaczego jedna ręka człowieka dominuje nad drugą?00:04:43

zwiń opis video pokaż opis video
Dodał: iWiesz
#człowiek #nauka #mózg

Oglądasz #iWiesz

Jeśli znasz starszą, leworęczną osobę, to pewnie wiesz, że zmuszano ją do pisania i jedzenia prawą ręką. W wielu częściach świata, dzieci wciąż są nakłaniane do używania "właściwej" ręki. Być może dlatego, że to praworęczni rządzą światem. Praworęczność jest cechą 90% populacji ludzkiej. Mózgi osób praworęcznych są też... dużo prostsze w obsłudze.

Wciąż nie potrafimy wyjaśnić, co skłania mózg do wybrania jednej, lub drugiej strony ciała jako dominującej. Wiemy za to, że praworęczność, która wykształciła się chwilę po tym jak wyprostowaliśmy swoją postawę, umożliwiła nam wielki skok rozwojowy. To dzięki niej, homo habilis, zwany człowiekiem zręcznym, zaczął na niespotykaną wcześniej skalę wytwarzać narzędzia.

Statystycznie, to praworęczni rządzą światem. Praworęczność jest cechą 90% populacji ludzkiej. Mózgi osób praworęcznych są też... dużo prostsze w obsłudze.

Leworęczność bywa dla naukowców zagadką. Mamy problemy ze zrozumieniem tego, jak działa mózg osoby leworęcznej i nie potrafimy jednoznacznie wytłumaczyć dlaczego udział leworęcznych w populacji nie zmienił się od ponad 500 tysięcy lat.

Co łączy i dzieli praworęcznych i leworęcznych? I dlaczego cały świat spiskuje przeciwko leworęcznym? Tego dowiesz się po obejrzeniu iWiesz "Leworęczni vs Praworęczni! Co nas różni i co sprawia, że jedna ręka jest "lepsza" od drugiej."

Jesteś ciekawy świata? Sprawdź iWiesz w social mediach:
Facebook: https://www.facebook.com/iwiesz/
Instagram: https://instagram.com/iwiesz/

Subskrybujesz, iWiesz więcej!

Film znajduje się w katalogu: iWiesz | WSZYSTKIE ODCINKI


więcej

Komentarze