Co gdybyś pił TYLKO MLEKO (i nic więcej)? | iWiesz, co jesz!00:04:50

zwiń opis video pokaż opis video
Dodał: iWiesz
Oglądasz #iWiesz

Bogusław Linda, Kayah, Krzysztof Hołowczyc, Otylia Jędrzejczak, Marcin Gortat. Agnieszka Radwańska, Shrek i Superman. Łączy ich przynajmniej jedno hasło reklamowe. Myślę, że Wiesz jak brzmi…

Pij mleko, będziesz wielki.

Mleko to zdrowe i mocne kości, musimy je pić by zdrowo rosnąć i się rozwijać. Ale skoro jest tak wspaniałym napojem, to dlaczego nie iść o krok dalej. Odrzucić wszystko inne, i pić wyłącznie mleko? Czy to możliwe


Autor: Karol Kania
KONTAKT: piszesz@iwiesz.to

Jesteś ciekawy świata? Sprawdź iWiesz w social mediach:
Facebook: https://www.facebook.com/iwiesz/
Instagram: https://instagram.com/iwiesz/

SKRYPT ODCINKA:

Czy mleko jest szkodliwe?

Jeśli należysz do grupy 25% Polaków z niedoborem laktazy, czyli enzymu trawiącego dwucukry mleka - nawet szklanka mleka dziennie może być dla Ciebie fatalna w skutkach. Niestrawiona laktoza przedostaje się u Ciebie do jelita, gdzie jest pożywką dla bakterii wytwarzających gazy i ciecze. Nietolerujesz laktozy, a dieta złożona wyłącznie z mleka sprowadziłaby na Ciebie ciągłe wzdęcia, skurcze i biegunkę.

Jeśli tolerujesz laktozę, piłbyś mleko bez laktozy lub zażywał odpowiednie leki, musiałbyś wypijać od 15 do nawet 30 szklanek 2% mleka dziennie. Ilość zależy od Twojego wieku, wagi, płci oraz aktywności fizycznej.
Ale nawet dolna granica, 15 szklanek, może być dla Ciebie toksyczna. Mimo odpowiedniej wartości kalorycznej, przyjmowałbyś trzykrotnie za dużo, bo około 138 gramów cukru dziennie. N admiar prowadzi do próchnicy, osłabia układ odpornosciowy, wpływa negatywnie na samopoczucie, wagę, układ krwionośny oraz wątrobę. Pijąc wyłącznie mleko, przyjmowałbyś też niemal dwukrotną zalecaną dawkę tłuszczy oraz białka. Jest to ilość bezpieczna dla zdrowia.

Czy mleko jest zdrowe?

Poza tym, tłuszcz mleka zawiera kwas linolowy (CLA), który wykazuje działanie przeciwnowotworowe, przeciwmiażdżycowe i przeciwcukrzycowe. Jego ilość w mleku jest znikoma, ale po wypiciu 10 szklanek… wystarczająca, by chronić nas przed nowotworem.

Mleko jest bombą witaminową. Zawiera wapń, magnzez, cynk, witaminę A, D i E oraz witaminy z grupy B. Twój poziom magnezu oraz cynku byłby wporządku, ale Przedawkowałbyś o nawet kilkaset procent, każdą z tych witamin. Na szczęście ich nadmiar, nie powinien Ci zaszkodzić.

Za to na pewno zaszkodziłby Ci wapń, którego przyjmowałbyś przynajmniej 3 razy więcej niż powinieneś. Jego nadmiar, może odkładać się w nerkach i tworzyć kamienie nerkowe. Wysokie stężenie wapnia hamuje też wchłanianie magnezu.

Mimo sporego stężenia wapnia w organiźmie, Twoje kości stałyby się słabsze.
Dieta złożona wyłącznie z mleka doprowadziłaby Cię też do niedoborów witaminy D i K, utrzymujących odpowiednią mineralizację kości. Bez nich mogą stać się cienkie i kruche. Niedobór witaminy K, sprawiłby, że ogromna ilość wapnia, jaką byś przyswajał, zamiast w kościach, odkładałaby się w naczyniach krwionośnych, co mogłoby prowadzić nawet do ostreoporozy.

Duże spożycie mleka może przyczynić się do pojawienia się trądziku i nasilać jego objawy.
Pijąc tylko mleko, niedostarczałbyś błonnika, który reguluje rytm wypróżnień i wszystko inne co dzieje się w jelitach oraz kwasów Omega 3 i 6. Cierpiałbyś na niedobór soli, witaminy C i Niacyny.

Dieta złożona wyłącznie z mleka, ostatecznie doprowadziłaby Cię do tego, że byłbyś nie tyle wielki, co niedożywiony.

Mleko najlepiej smakuje w umiarkowanych ilościach, 1 szklanka dziennie w zupełności wystarczy, a by wyciągnąć z niego jak najwięcej korzyści przyjmuj też witaminę K2 i D które znajdziesz w serach, jajkach i maśle.

Pij mleko, suplementuj witaminę K2 i D, będziesz wielki.

A jeśli nie mleko, to zielone warzywa - szpinak, jarmóż, sałaty, migdały, orzeczy i kapusta - to istne skarbnice wapnia.

Jeśli cierpisz na niedobór ciekawostek, odkryj instagram iWiesz, czyli najciekawszy profil na istagramie. Każdego dnia, podrzucam atrakcyjne i przyjemne fakty o wszechświecie, historii, człowieku… Obserwując iWiesz, dowiesz się min. Tego kiedy rodzi się najwięcej seryjnych morderców, jak będzie wyglądała nasza planeta za miliard lat oraz zobaczysz najciekawsze iluzje optyczne. Szukaj iWiesz na instagramie

A jeśli interesujesz się tematem żywienia, zobacz playlistę iWiesz, co jesz w której zebrałem najciekawsze odcinki związane z dietą i jedzeniem. Dowiesz się z niej, czy weganie mogą mieć racje? , co się stanie, gdy zjesz najostrzejszą paprykę świata, jakie są powszechne praktyki w hodowlach przemysłowych a nawet skąd się wzięły… pączki. Playlista iWiesz, co jesz - poleca się nie tylko do obiadu!

Karol Kania,
Oglądałeś, iWiesz


Subskrybujesz, iWiesz więcej!

Film znajduje się w katalogu: iWiesz | WSZYSTKIE ODCINKI


Komentarze