SMOG: Czym jest i jak nam zagraża? Zanieczyszczenie powietrza, a nasze zdrowie.00:05:10

zwiń opis video pokaż opis video
Dodał: iWiesz
#smog #powietrze #ciekawostki

Oglądasz, #iWiesz!

Smog. Niewidzialny zabójca odpowiedzialny za blisko 40 tysięcy zgonów rocznie. I to tylko w naszym kraju. W sezonie jesienno-zimowym oddychamy szkodliwym powietrzem. Benzen, ołów, pyły zawieszone, czyli PM 2,5 i PM 10 dostają się do naszych płuc, gdzie dokonują niepokojących zmian. Wpływają na układ oddechowy, mózg, a także serce. Niektóre ze składników smogu, są w stanie przeniknąć nawet do układu krwionośnego.

Skąd się bierze smog?

Rolnictwo, energetyka, transport drogowy, przemysł, wreszcie gospodarstwa domowe. Oto główne przyczyny zanieczyszczeń powietrza na całym świecie. Dodając do nich przyczyny zewnętrzne, takie jak brak wiatru, deszczu, niekorzystne warunki pogodowe i często niefortunne położenie miast (np. w dolinie), otrzymujemy gęstą zawiesinę.

Smog jest niebezpieczny, już w 2013 roku Światowa Organizacja Zdrowia zaliczyła pył zawieszony (główny składnik Smogu) do grona czynników powodujących raka. Oznacza to, że ilość i jakość publikacji naukowych korelujących smog z nowotworami nie pozostawia żadnych złudzeń. Mieszanina zanieczyszczeń wpływa negatywnie na nas, zwierzęta, klimat a nawet rośliny!

Czym jest smog? Jak szkodzi? I czym dokładnie są cząstki PM 2,5 i PM 10? Odpowiedzi znajdziesz w nowym odcinku iWiesz "SMOG: Czym jest i jak nam zagraża? Zanieczyszczenie powietrza, a nasze zdrowie."

Jesteś ciekawy świata? Sprawdź iWiesz w social mediach:
Facebook: https://www.facebook.com/iwiesz/
Instagram: https://instagram.com/iwiesz/

Subskrybujesz, iWiesz więcej!

Film znajduje się w katalogu: iWiesz | WSZYSTKIE ODCINKI


więcej

Komentarze