Pod żadnym pozorem, NIE OGLĄDAJ TEGO FILMU!00:03:43

zwiń opis video pokaż opis video
Dodał: iWiesz
Oglądasz #iWiesz

Wolność wyboru jest jedną z najważniejszych potrzeb człowieka, jeśli tylko ta potrzeba zostaje ograniczona, czujemy dyskomfort, który motywuje nas do walki o odzyskanie swobody Co na to psychologia?

NIE WPADAJ NA QUIZ http://bit.ly/iWieszQUIZ
Ani na INSTAGRAMA https://www.instagram.com/iWiesz/


Autor: Karol Kania
KONTAKT: piszesz@iwiesz.to

Jesteś ciekawy świata? Sprawdź iWiesz w social mediach:
Facebook: https://www.facebook.com/iwiesz/
Instagram: https://instagram.com/iwiesz/

SKRYPT ODCINKA:

Czy zakazy są po bo, by je łamać?

Oglądasz, iWiesz

W toaletach jednego z uniwersytetów w Teksasie w ramach eksperymentu zawieszono tabliczki z informacją o zakazie pisania po ścianach. Jedna z nich brzmiała Proszę nie pisać po ścianach natomiast druga Pisanie po ścianach surowo wzbronione. Po dwóch tygodniach, zdecydowanie więcej napisów było tam, gdzie użyto zakazu, a nie prośby

Lubimy mieć kontrolę nad naszym życiem, a zakazy ją odbierają. To wzbudza reakcję obronną. Jeśli ktoś próbuje ograniczyć naszą wolność, reagujemy. Przykład?

Nie myśl o RÓŻOWYM SŁONIU. Możesz myśleć o czym tylko chcesz, ale NIE O RÓŻOWYM SŁONIU. O czym myślałeś? [pojawia się różowy słoń]

Mimo zakazu, pomyślałeś o słoniu. Opór, który wykazałeś psychologowie nazywają reaktancją. NIE MÓW MI CO MAM ROBIĆ, oto reaktancja.

Jeśli powiesz dziecku, by nie zaglądało do pudełka pod Twoją nieobecność, niemal na pewno to zrobi. Zakazy wywołują ciekawość, wszystko może stać się dużo atrakcyjniejsze w momencie, gdy stanie się zakazane.

Wodzony ciekawością, Simba, wbrew zakazowi swojego Ojca, dotarł na cmentarzysko słoni. Biblijny Adam, również dał upust swojej ciekawości i sprzeciwił się zakazowi otrzymanemu przez Boga. Zakazany owoc smakuje najlepiej.

Chodzi tu nie tylko o zakazane substancje, czy zakazy rodziców, które często wywołują efekt odwrotny do zamierzonego.


Badania dowodzą, że nawet ostrzeżenie przed emisją programu telewizyjnego typu ten program nie jest odpowiedni wszystkich widzów sprawia, że jesteśmy nim bardziej zainteresowani.

Wolność jest jedną z najważniejszych potrzeb człowieka, jeśli tylko ta potrzeba zostaje ograniczona, czujemy dyskomfort, który motywuje nas do walki o odzyskanie wolności wyboru, stanu swobody
Oczywiście, mamy różna tolerancję na zakazy, to co u jednych nie wywoła nawet lekkiego alarmu, u innych wzbudzi ogromny opór.

W skrajnych przypadkach, zjawisko reaktancji może doprowadzić nawet do tego, że na przekór zakazom, zrobimy coś, co absolutnie przeczy naszym przekonaniom - nie zażyjemy przepisanych lekarstw, albo na złość rodzicom odmrozimy sobie uszy - tylko po to, by udowodnić swoją niezależność.

Dlatego nie reaguj zbyt pochopnie. Zanim na złość wszystkim powiesz, że nikt nie może Ci mówić jak masz żyć, zastanów się nad swoją sytuacją. Bierz rzeczy na chłodno.

A jeśli sam zakazujesz, bądź nakazujesz - pamiętaj, że będziesz liczyć się z oporem wśród osób na których chcesz coś wymusić. I że istnieją inne, lepsze drogi by przekonać kogoś do swoich racji. Skoro sam nie lubisz, gdy ktoś Ci rozkazuje, dlaczego uważasz, że to dobra strategia?

Ze zjawiska reaktancji, korzystają też marketingowcy. Chcąc byś zachował się w określony sposób, namawiają Cię do czegoś zupełnie odwrotnego, oczekując, że zachowasz się na opak.

Dlatego pod żadnym pozorem nie subskrybuj, iWiesz
Nie wpadaj na QUIZ, który organizuję!
I na pewno, NIE oglądaj innych filmów iWiesz!

Film znajduje się w katalogu: iWiesz | WSZYSTKIE ODCINKI


więcej

Komentarze