PŁASKA ZIEMIA - to NIEMOŻLIWE! Skąd wiemy, że ziemia NIE JEST PŁASKA?00:04:00

zwiń opis video pokaż opis video
Dodał: iWiesz
#płaskaziemia #kosmos #ciekawostki

Oglądasz #iWiesz

Załóżmy, że stoisz na wielkim polu. Ziemia z Twojej perspektywy wydaje się płaska. Przechadzając się w którymkolwiek kierunku, nie czujesz żebyś szedł po łuku. A jednak, zgodnie z wszelką wiedzą naukową, ziemia jest kulą. Dowody na krzywiznę ziemi napotykamy na każdym kroku. Czy to oznacza, że Towarzystwo Płaskiej Ziemi (Flat Earth Society) i wszyscy zwolennicy teorii płaskiej ziemi, się mylą?

Odpowiedź w filmie!


KONTAKT: piszesz@iwiesz.to

Jesteś ciekawy świata? Sprawdź iWiesz w social mediach:
Facebook: https://www.facebook.com/iwiesz/
Instagram: https://instagram.com/iwiesz/


SKRYPT ODCINKA:

Rozpocznijmy poważną analizę argumentów.

Jeśli ziemia jest płaska, to z miejsca w którym stoisz, przy dobrej pogodzie, powinieneś zauważyć najwyższą wieżę albo górę w promieniu około 250 kilometrów. Dostrzegłbyś tatry królujące na widnokręgu, nad innymi budynkami, znajdując się… w centrum Radomia.

To niemożliwe, ze względu na krzywiznę ziemi. Dowodzący tego eksperyment możesz przeprowadzić nad morzem. Podczas wpatrywania się w dal, zbliżające się statki nie pojawiają się nagle na morzu, a wydają się z niego wynurzać zaczynając od linii horyzontu.

Ale im wyżej się znajdujesz, tym więcej zobaczysz. Mając 1,8 wzrostu, Twój widnokrąg sięga do 5 kilometrów. Znajdując się na szczycie rys, to już prawie 200 km. Niestety ze szczytu Rys, Radomia też nie zobaczysz. Gdyby ziemia była płaska, na pewno by się udało.

O tym, że ziemia jest okrągła wiemy już od ponad 2000 lat. Arystoteles żyjący 350 lat przed naszą erą, obserwując zaćmienia księżyca zwracał uwagę, że kształt ziemskiego cienia jest okrągły. Doszedł również do tego, że w różnych miejscach na świecie, widać różne konstelacje gwiazd. Jedne się chowają, drugie wyłaniają zza horyzotu. Gdyby Ziemia była płaska przesuwając się od równika na północ lub południe to zjawisko niemiałoby miejsca.

Ale najlepiej, badać krzywiznę ziemi za dnia. Sto lat po Arystotelesie, inny grecki matematyk Erastotenes porównał długość cieni rzucanych w południe, w czasie letniego przesilenia, pomiędzy Syene, czyli dzisiejszym Asuanem w Egipcie a Aleksandrią. Podczas gdy w Asuanie budynki i wbity przez niego kołek nie rzucały cienia, w leżącej około 1000 km dalej na północ Aleksandrii cienie padały pod kątem około 7 stopni. Promienie słoneczne, w różnych miejscach na świecie, padają pod różnym kątem. Dokonane pomiary oraz znajomość zależności geometrycznych pozwoliły mu obliczyć krzywiznę ziemi oraz przybliżony obwód naszej planety. Bez internetu, bez kalkulatora, ponad 200 lat przed naszą erą.

Ziemia ma też wiele cech wspólnych z innymi ciałami niebieskimi. Wszystkie inne planety w naszym układzie są kuliste... Lata badań dały nam naukową wiedzę jak wyglądało ich powstawanie i dlaczego mają właśnie taki kształt. Przyłożył się do tego, również wielki Polski naukowiec - Mikołaj Kopernik. Płaska ziemia, byłaby całkowitym zaprzeczeniem praw rządzących wszechświatem oraz bardzo ciekawym wyjątkiem, niemającym żadnego potwierdzenia w rzeczywistości

Na pytanie, czy ziemia jest płaska, można też odpowiedzieć w bardziej... namacalny sposób.

W ciągu kilkudziesięciu lat eksplorowania kosmosu, wysłaliśmy tam satelity, sondy oraz oczywiście ludzi. Otrzymaliśmy mnóstwo zdjęć przedstawiających naszą planetę, zdjęć zgodnych z wiedzą, którą zdobyliśmy tutaj, na ziemi, dzięki nauce. To namacalne dowody, z którymi wciąż nie zgadzają się zwolennicy teorii płaskiej ziemi.

Dlaczego?

Znacie argumenty, które przywołują płaskoziemcy?
Jesteś członkiem towarzystwa płaskiej ziemi, albo aktywnym użytkownikiem forum płaskiej ziemi?
A może masz inne, twarde dowody na kulistość ziemi?
Daj znać w komentarzu !

Subskrybujesz, iWiesz więcej!

Film znajduje się w katalogu: iWiesz | WSZYSTKIE ODCINKI


więcej

Komentarze