Czy od KOMPUTERA PSUJE SIĘ WZROK? | WIELKIE PYTANIA00:05:14

zwiń opis video pokaż opis video
Dodał: iWiesz
Oglądasz #iWiesz
Mama mówiła, żebyś odszedł od tego komputera, telewizora i smartfona, bo Ci się oczy zepsują! Czy miała rację?

Obejrzyj również odcinek Gry wideo ZMIENIAJĄ TWÓJ MÓZG! Co GRY robią z głową?
https://www.youtube.com/watch?vDi8jq8vX-4M

Autor: Karol Kania
KONTAKT: piszesz@iwiesz.to

Jesteś ciekawy świata? Sprawdź iWiesz w social mediach:
Facebook: https://www.facebook.com/iwiesz/
Instagram: https://instagram.com/iwiesz/

SKRYPT ODCINKA:

Gdy do twojego oka trafia światło, zostaje ono skupione w taki sposób, by trafić do siatkówki i dać obraz tego, na co patrzymy. Za to, by obraz był wyraźny, odpowiada rogówka oraz soczewka, które w zdrowym oku załamują promień światła tak, że ten skupia się dokładnie na siatkówce. Ale promień, może skupić się w złym miejscu. Wtedy obraz jaki widzimy, jest rozmazany. Nazywamy to, wadą wzroku.

Za wady wzroku w aż w 1/3 odpowiadają uwarunkowania genetyczne. Jeśli rodzice są krótkowidzami prawdopodobieństwo wystąpienia tej samej wady u dziecka, może wynieść nawet 40%. Jeśli nie, mniej niż 10%.

Pozostałe 2/3, zajmują czynniki środowiskowe. Za krótkowzroczność odpowiada głównie długotrwała praca wzrokowa z bliska, czyli aktywności które wymagają skupienia wzroku - czytanie, pisanie, korzystanie z ekranów. Ciągłe napinanie mięśni gałki ocznej sprawia, że oko się odkształca, przez co promień światła zamiast w siatkówkę, trafia przed nią.

Nic więc dziwnego, że krótkowzroczność często pojawia wraz z rozpoczęciem nauki w szkole i bardzo mocno koreluje z wykształceniem - im wyższe, tym większe prawdopodobieństwo wady. Spędzanie czasu w książkach, to ogromny wysiłek dla oka.

Ale nie ma co się oszukiwać, szkoła nie może być jedynym źródłem problemów z oczami. Mówi się, że wady wzroku to epidemia naszych czasów, cierpi na nią około połowa Polaków, a do 2020 ma dotyczyć aż 1/3 całej populacji. Wielu z nas, za taki stan rzeczy obwinia ekrany.

Niewielu jednak wie, że uważne patrzenie w monitor, może nawet poprawić wzrok! W odcinku Gry wideo ZMIENIAJĄ TWÓJ MÓZG wspomniałem o badaniach, w których porównywano osoby spędzające do godziny czasu dziennie grając w gry zręcznościowe, z niegrającymi w podobnym wieku. Lepsze wyniki w testach wzrokowych miała grupa graczy. Patrzenie w ekran sprawiło że widzieli lepiej i wyraźniej.

Bo zasadniczo same monitory nie psują wzroku. Nie emitują żadnego promieniowania radioaktywnego. Brakuje danych wskazujących, by światło emitowane przez ekran uszkadzało wzrok. Nawet granie w ciemnym pokoju nie psuje oczu

Na tych, zresztą wciąż żywych, mitach, próbują zarobić firmy produkujące okulary do pracy przy komputerze. Nie daj się nabrać. Zamiast iść na zakupy, lepiej przejdź się na badanie wzroku do dobrego okulisty.

Nie oznacza to jednak, że ekrany nie przyczyniają się do powstawania wad, które wynikają z naszych wad. Szczególnie z tego, że źle korzystamy z ekranów - zbyt długo i bez żadnych przerw.

Ekran to światło. A podczas patrzenia w niego w pełnym skupieniu mrugasz o połowę rzadziej niż powinieneś. Nic więc dziwnego, że codzienne wielogodzinne siedzenie przed komputerem może prowadzić do zespołu suchego oka.

Innym niebezpieczeństwem jest syndrom widzenia komputerowego, dotykający ponad połowy osób regularnie korzystających z wyświetlaczy elektronicznych. Obejmuje on wiele objawów, uczucie piasku pod oczami, zamglone widzenie, a nawet ból głowy, karku i ramion.

Takie symptomy powinny skłonić nas do zmiany nawyków związanych z używaniem komputera. Ale nie tylko, bo oprócz ekranu komputera, mamy przecież jeszcze telewizję, smartfony i tablety. Przeciętny Polak, każdego dnia spędza ponad sześć i pół godziny wpatrując się w ekrany elektronicznych urządzeń.

Wiesz po jakim czasie, nasze oczy stają się zmęczone?
Wystarczą dwie godziny ciągłej pracy.

Oczy są bardzo ważnym narzędziem. Zasługują na Twoją troskę, a przede wszystkim, na choćby chwilę odpoczynku.

Gdy już odpoczną, obejrzyj odcinek Gry wideo ZMIENIAJĄ TWÓJ MÓZG! W którym rozwijam temat wpływu ekranów na oczy oraz rozprawiam się z kilkoma mitami dotyczącymi Gier zręcznościowych. Min odpowiadam na pytanie, czy gry wywołują agresję! Odcinek Gry wideo ZMIENIAJĄ TWÓJ MÓZG! Co GRY robią z głową? Znajdziesz na kanale iWiesz.

Czy od komputera psuje się wzrok?
Czy da sie oślepnąć od komputera?
Czy komputer niszczy wzrok?
Czy od komputera można oślepnąć?
Czy ekrany psują wzrok?
Czy za dużo czasu przed ekranem psuje wzrok?
Czy komputer szkodzi zdrowiu?

Subskrybujesz, iWiesz więcej!

Film znajduje się w katalogu: iWiesz | WSZYSTKIE ODCINKI


więcej

Komentarze