Dlaczego LUTY ma 28 dni?00:03:41

zwiń opis video pokaż opis video
Dodał: iWiesz
#ciekawostki #kalendarz #luty

Oglądasz #iWiesz ! Luty, to najkrótszy miesiąc w roku. Wg. kalendarza gregoriańskiego, ma 28, a w latach przestępnych 29 dni. Dlaczego?

Jesteś ciekawy świata? Sprawdź iWiesz w social mediach:
Facebook: https://www.facebook.com/iwiesz/
Instagram: https://instagram.com/iwiesz/


SKRYPT ODCINKA:

Luty, to najkrótszy miesiąc w roku. Wg. kalendarza gregoriańskiego, ma 28, a w latach przestępnych 29 dni. Dlaczego?

Cofnijmy się do źródła, około 720 roku p.n.e. Romulus, założyciel i pierwszy władca Rzymu, miał spory problem. W jego królestwie organizowano coraz więcej festiwali, ceremonii i uroczystości religijnych, a rzymianie potrzebowali czegoś, by je poukładać.

Z pomocą astronomów, ułożył kalendarz podporządkowany cyklowi księżyca składający się z 10 miesięcy, od marca do grudnia. Dzisiejszy styczeń i luty był nazywany okresem zimowym i nie wliczano go w rachubę czasu. Nowy rok kalendarzowy wypadał w marcu. Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie to, że brak dwóch miesięcy dezorientował rzymian...

Kolejny władca Rządzący w Rzymie Numa Pompiliusz, dołożył dwa BRAKUJĄCE miesiące. Udoskonalony kalendarz składał się z 12 miesięcy w którym styczeń i luty były formalnie ostatnimi. Miał 354 dni. Rzymianie byli jednak przesądnymi ludźmi. Parzyste liczby uważali za przynoszące pecha. Zaokrąglił 354 do 355 dni, a miesiącom liczącym 30 JEDEN dni, odebrał po dobie.
W efekcie, miesiące liczyły sobie 29 albo trzydzieści, lecz aby rok miał dokładnie 355 , jeden miesiąc musiał być parzysty. Padło na LUTY, pewnie dlatego, że dodano go jako ostatni. Nadanie mu 28 dni, było dla rzymian najlepszym rozwiązaniem. W końcu jeśli luty ma być pechowy, niech będzie też najkrótszy.

Ale nawet Rzymianie nie mogli pokonać sił wszechświata. Po wielu latach, okazało się że rozwiązanie Romulusa, poprawione przez Pompiliusza nie współgra z porami roku, 355 dni to za mało.

Reformę przeprowadził zatem Juliusz Cezar, który jest autorem kalendarza juliańskiego. Cezar spędził sporo czasu w Egipcie, gdzie 365 dniowy kalendarz był powszechnie używany. Zainspirowany Egiptem w 46 roku przed naszą erą odrzucił kalendarz księżycowy i wprowadził słoneczny. Spojrzał na słońce, zerwał z księżycem… Cezar Przesunął styczeń i luty na początek roku i dodał 10 dni do różnych miesięcy otrzymując liczbę 365 dni

. Cezar i jego astronomowie wiedzieli, że rok trwa 365 dni i 6 godzin, więc co cztery lata kalendarz zyskiwał dodatkową, pełnowymiarową dobę. Luty od tamtego momentu jest zawsze najkrótszym miesiącem w roku. Niezależnie czy są to lata zwykłe czy przestępne. Mimo tego kalendarz juliański nie był doskonały, spóźniał się się o 1 dzień na 128 lat.

Dziś posługujemy się zmodyfikowanym w 1582 roku, kalendarzem gregoriańskim. Opóźnienie obecnego komentarza to 1 dzień na 3322 lata.

Rzymianie nie mogliby tego przeboleć. To liczba parzysta.

Czy odcinek się podobał? Jeśli tak, dajcie znać łapką w górę i komentarzem. Dzielcie się też propozycjami tematów, i subskrybujcie kanał. iWiesz znajdziecie też na instagramie, fejsbuku i www. Do zobaczenia i usłyszenia

Film znajduje się w katalogu: iWiesz | WSZYSTKIE ODCINKI


więcej

Komentarze