Jajko czy KURA? Co było PIERWSZE? | WIELKIE PYTANIA00:03:26

zwiń opis video pokaż opis video
Dodał: iWiesz
#wielkiepytania #wielkanoc #nauka

Oglądasz #iWiesz

Co było pierwsze, jajko, czy kura? Oto jest pytanie
Tajemnica, którą próbują ogarnąć filozofowie, naukowcy, rolnicy oraz Ty…
Jak brzmi odpowiedź?

KONTAKT: piszesz@iwiesz.to

Jesteś ciekawy świata? Sprawdź iWiesz w social mediach:
Facebook: https://www.facebook.com/iwiesz/
Instagram: https://instagram.com/iwiesz/SKRYPT ODCINKA:


Ludzkość próbowała rozwiązać ten problem na wiele sposobów. Starotestamentowe stworzenie świata to bóg stwarzający ptaki, nie jajka. Jeśli rozumieć biblię dosłownie, to zgodnie z pierwszym rozdziałem księgi rodzaju, Bóg stworzył kurę, więc to kura była pierwsza.

Podobnie, pierwszeństwo kury przed jajkiem mamy w hinduizmie. Tam stworzenie ptaków i innych form życia przypisuje się bogu i nadludzkim istotom.

Ale hinduska mitologia wspomina też o kosmicznym jajku, z którego powstał znany ludziom wszechświat. W tym sensie istnienie najwyższego kosmicznego jajka wyprzedza istnienie wszystkich stworzeń, w tym także kur, jak i kurzych jaj. KOSMICZNE JAJKO początkiem wszystkiego!

W kolejnym narożniku mamy buddyzm, cywilizację Azteków i Majów oraz niektórych plemion indiańskich które łączy wiara w tzw. koło czasu. Ta koncepcja daje jeszcze…. Dziwniejszą odpowiedź, co było pierwsze, bo zakłada że czas jest wiecznie powtarzający się. Nie ma początku, nie ma momentu stworzenia. A więc nic nie jest pierwsze, ani jajko, ani kura.

I to tyle teologii na dziś.

Czas na naukę,
która daje jednoznaczną odpowiedź.

Składanie jaj to czynność znana od ponad 300 milionów lat. Od pojawienia się pierwszych jajorodnych, przez dinozaury aż do powstania ptaków minęło jakieś 150 milionów lat, a pierwsze ptaki podobne do współczesnych gatunków pojawiły się około 50 mln lat temu. Sama kura została udomowiona zaledwie 4 tys. lat temu. Zdecydowanie więc jajo było pierwsze. Pojawiło się około 300 milionów lat przed kurą. Rundę chronologiczną wygrywa jajko. Nokaut.

Niemniej w pytaniu co było pierwsze: jajko czy kura. Chodzi przecież o jajo kurze, a nie o jajo w ogóle.

Ale to właśnie z jaja zniesionego przez gatunek niebędący kurą wykluł się prawdziwy kurczak.

Pierwsza kura była owocem spółkowania dwóch osobników, które kurami nie były.
Bezpośredni przodek kury, którego DNA mogłoby w 99,9% takie samo jak DNA kury, zniósł jajko w którym dokonała się mutacja tworząca nowy gatunek. Pierwszą kurą w historii był więc organizm, który wykształcił się w jaju. A potem z niego wykuł. To dlatego jajko było pierwsze.

Znacie inne, wielkie pytania, na które chcielibyście poznać odpowiedź?
Dajcie znać w komentarzu i nie zapomnijcie za subskrybować iWiesz, by być na bieżąco z kolejnymi filmami wypełnionymi ciekawostkami

Subskrybujesz, iWiesz więcej!

Film znajduje się w katalogu: iWiesz | WSZYSTKIE ODCINKI


więcej

Komentarze