Eucharystia z hymnem UPA?00:58:44

zwiń opis video pokaż opis video
Dodał: eMisjaTv
Wesprzyj naszą pracę darowizną: 33 2530 0008 2059 1051 7927 0001
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Uchodźcy, pomoc, miłosierdzie - to słowa odmieniane na wszystkie możliwe sposoby przez polskie media, ale również przez instytucje kościelne i hierarchów. Przodują w tym osoby, dla których Kościół to nic więcej, jak wielka instytucja charytatywna. Pomysły na wsparcie uciekinierów z Ukrainy zaczynają jednak wykraczać poza doraźną pomoc. Oto arcybiskup łódzki Grzegorz Ryś ogłosił, że archidiecezja łódzka wybuduje osiedle domków dla uchodźców - nie bacząc na to, że zanim ono powstanie, działania wojenne mogą się zakończyć.

Jednocześnie dochodzi również do wydarzeń bulwersujących polskich katolików: chociażby w dekoracjach Grobów Pańskich w trakcie Wielkiego Tygodnia pojawiały się motywy ukraińskie, a niebiesko-żółte barwy stały się elementem dekoracji w niektórych świątyniach - względnie elementem iluminacji, jak w przypadku klasztoru jasnogórskiego.

Wszystkich jednak przebił ks. Wojciech Drozdowicz z kościoła pw. bł. Edwarda Detkensa w Warszawie, który podczas Mszy świętej w Poniedziałek Wielkanocny odtworzył ukraińską pieśń Czerwona kalina i zachęcał wiernych do jej śpiewania. Ten utwór był hymnem legionu Ukraińskich Strzelców Siczowych w czasie I wojny światowej, ale w trakcie kolejnej wojny był używany przez Ukraińską Powstańczą Armię.

Czy są zatem jakieś granice proukraińskich deklaracji? I czy Kościół w ferworze działalności charytatywnej nie zapomina o duchowym aspekcie swojej działalności? O tym w kolejnym odcinku cyklu Dokąd Zmierzamy?, gdzie gościem Kamila Klimczaka będzie ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

---------------------------------------------[wsparcie programu]---------------------------------------------


Mecenat na patronite: https://patronite.pl/emisjatv
PayPal: https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd_s-xclick&hosted_button_idVNND3Q7EZBSD6&sourceurl


Chcesz wykonać tradycyjny przelew do banku? Wszystkie niezbędne informacje są tutaj: http://emisja.tv/programy/wsparcie


Polecamy również zapoznać się z misją naszej fundacji, czyli Inicjatywy #PrzeciwCenzurze
http://emisja.tv/programy/inicjatywa-przeciw-cenzurze/

Film znajduje się w katalogu: Dokąd Zmierzamy


Komentarze