Czy to aby nasza ryzykowna gra?00:58:48

zwiń opis video pokaż opis video
Dodał: eMisjaTv
Wesprzyj naszą pracę darowizną: 33 2530 0008 2059 1051 7927 0001
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Od czasów II wojny światowej nasza ojczyzna pod wszystkimi kolejnymi rządami, aż po dzień dzisiejszy nie jest w stanie prowadzić samodzielnej polityki zagranicznej. Mimo opracowywania różnych teorii i doktryn można mieć duże wątpliwości, czy mamy w ogóle jakąś strategię na politykę zagraniczną, a co dopiero zastanawiać się nad tym, w oparciu o co możemy ją realizować.

Dotychczas nasze poczynania na arenie międzynarodowej były zatwierdzane w Moskwie, Berlinie, Brukseli, Tel Awiwie i Waszyngtonie. Żadna z tych opcji nie pozwoliła rządzącym naszym krajem działać suwerennie w interesie narodu. Mimo to wszelkie koszta związane z realizacją obcych interesów, którymi obarczani byli Polacy, tłumaczono naszym bezpieczeństwem i zobowiązaniami sojuszniczymi.

Mimo to Wojsko Polskie jest w fatalnym stanie, zagrożenie na naszych granicach rośnie z każdym dniem, ranga Rzeczypospolitej na arenie międzynarodowej jest znikoma, a cena naszego zaangażowania w obce działania wkrótce przekroczy możliwości krajowego budżetu.

Dlaczego zatem podejmujemy ryzyko uczestniczenia w konfliktach, zarówno tych odległych (Bliski Wschód) jak i tych, które toczą się u naszych granic (rewolucja na Białorusi, wojna na Ukrainie)? Czy staliśmy się zakładnikami interesów mocarstw? A może to nieodpowiedzialność naszych polityków? Ewentualnie kompletny brak doktryny politycznej, wypełniony planami obcych?

Jaka jest polska polityka zagraniczna? Czy w ogóle istnieje i dokąd nas prowadzi? O tym już dziś w programie z cyklu Dokąd Zmierzamy Piotr Korczarowski porozmawia z byłym ambasadorem Polski w Japonii, specjalistą z zakresu prawa międzynarodowego, dr. hab. Jackiem Izydorczykiem z UŁ.

---------------------------------------------[wsparcie programu]---------------------------------------------


Mecenat na patronite: https://patronite.pl/emisjatv
PayPal: https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd_s-xclick&hosted_button_idVNND3Q7EZBSD6&sourceurl


Chcesz wykonać tradycyjny przelew do banku? Wszystkie niezbędne informacje są tutaj: http://emisja.tv/programy/wsparcie


Polecamy również zapoznać się z misją naszej fundacji, czyli Inicjatywy #PrzeciwCenzurze
http://emisja.tv/programy/inicjatywa-przeciw-cenzurze/

Film znajduje się w katalogu: Dokąd Zmierzamy


więcej

Komentarze