Jak się uczyć? 8 sposobów na EFEKTYWNĄ NAUKĘ !00:04:11

zwiń opis video pokaż opis video
Dodał: iWiesz
Wygraj tygodniowy pobyt na Harvardzie: http://bit.ly/iWieszDrogaNaHarvard

Konkurs Droga na Harvard wspiera najlepszych polskich uczniów, studentów oraz absolwentów szkół wyższych w rozpoczęciu studiów na Harvardzie oraz innych renomowanych uczelniach zagranicznych

#nauka #ciekawostki #szkoła

Oglądasz, iWiesz !

Można się uczyć do upadłego albo skutecznie. Dziś wybieramy wariant numer dwa. Jak efektywnie się uczyć?

KONTAKT: piszesz@iwiesz.to
Jesteś ciekawy świata? Sprawdź iWiesz w social mediach:
Facebook: https://www.facebook.com/iwiesz/
Instagram: https://instagram.com/iwiesz/

SKRYPT ODCINKA:

Po pierwsze: Maratony naukowe nie są dobrym pomysłem.

Umysł przy długim wysiłku, spowalnia z każdą chwilą, dlatego jedną, kilkugodzinną sesję nauki, lepiej rozłożyć na kilka 20 minutowych. Podczas przerw Twój mózg będzie miał moment, by przetworzyć i uporządkować zebrane informacje.

Przerwy nie muszą być długie. W jednym z eksperymentów uczestnicy, którzy po przeczytaniu tekstu zrobili zaledwie 10 minutową pauzę, po tygodniu pamiętali z niego tyle samo, co osoby, które przeczytały tę samą historię zaledwie kwadrans wcześniej!

Najlepiej iść w rutynę i wyznaczyć sobie jedną, stałą porę w ciągu dnia, którą zawsze spożytkujesz na naukę. Ci, którzy codziennie chodzą na siłownię, są sprawniejsi niż ci, którzy ćwiczą raz w tygodniu, prawda? Z mózgiem jest podobnie. Jeśli nauczysz się codziennie uczyć, poprawisz wydajność swojego mózgu. Zapamiętasz i zrozumiesz więcej wkładając w naukę, coraz mniej wysiłku.

Co robić gdy jutro egzamin? Jak się uczyć?
Próbuj też nie tyle zapamiętać, co zrozumieć materiał nad którym siedzisz.

W pewnym badaniu podzielono ludzi na dwie grupy i narzucono inny sposób nauki. Grupa 1 miała się uczyć tak, by rozwiązać test. Grupa druga, by zgromadzoną wiedzę przekazać dalej innym studentom i to ta grupa osiągnęła lepsze wyniki w późniejszych testach pamięciowych.

Musieli nie tylko zapamiętać dany materiał, ale też go zanalizować i ułożyć informacje tak, żeby później przekazać je dalej. Założenie, że wykorzystasz zdobytą wiedzę, sprawia że twój mózg organizuje wiadomości w bardziej logiczną strukturę. Dodatkowy wysiłek ułatwia zapamiętywanie, dzięki czemu z pewnością szybciej nauczysz się na egzamin.

Masz przed sobą egzamin w szkole, lub na studiach? Podczas nauki wyobraź sobie, że tłumaczysz to, czego się uczysz komuś innemu, np. wykładowcy, albo znajomemu. Możesz opowiadać na głos. W ten sposób dodatkowo zaangażujesz w naukę zmysł mowy, czyli ułożysz informacje tak, by jak najlepiej je zakomunikować.

Tłumacząc zagadnienia innym i to nieważne, czy prawdziwym, czy wyobrażonym osobom, układamy wiedzę w swojej głowie. To właśnie dlatego nauka w grupie może dać Ci lepsze rezultaty.

Pamiętaj też, aby się wyspać. Nocne zakuwanie to nawyk, który bardzo męczy mózg. Jeden nocny maraton może osłabić zapamiętywanie i logiczne myślenie na 4 pełne dni.

A na co dzień, nie bój się sportu. Aktywni fizycznie lepiej radzą sobie z zapamiętywaniem. Uczestnicy eksperymentu, którzy przez 15 minut jeździli na rowerze, miały lepsze w teście pamięciowym niż osoby, które w tym samym czasie nie robiły nic. Nawet krótki spacer pomiędzy 20 minutowymi sesjami, może pomóc Ci przyswoić wiedzę i wyczyścić mózg. Oczywiście im więcej sportu tym lepiej. W aktywnym ciele… chłonna głowa.

Szybka i skuteczna nauka to potęga, która może spełniać marzenia i wysłać Cię nawet na… HARVARD. Partnerem dzisiejszego odcinka jest organizator konkursu Droga na Harvard. Jeśli marzysz o studiach na najlepszej uczelni świata, to daj sobie szansę i wyślij zgłoszenie przez stronę droganaharward.pl


A wy? Jak się uczycie? ;)

Film znajduje się w katalogu: iWiesz | WSZYSTKIE ODCINKI


więcej

Komentarze