Reżimowe media narodowe00:58:18

zwiń opis video pokaż opis video
Dodał: eMisjaTv
Wesprzyj naszą pracę darowizną: 33 2530 0008 2059 1051 7927 0001
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Robert Bąkiewicz jest w trakcie budowy imperium w stylu o. Tadeusza Rydzyka. Niczym słynny redemptorysta, zaczął od skromnej rozgłośni, wokół której zgromadził spore grono zwolenników. Ich głos ma istotne znaczenie na ostatniej prostej wyborów, kiedy największe obozy polityczne zabiegają o poparcie.


W krótkim czasie Bąkiewiczowi udało się przejąć popularny Marsz Niepodległości oraz utworzyć kilka organizacji o charakterze patriotycznym. Mowa tu m.in. o Rotach Marszu Niepodległości oraz Straży Narodowej. Po ostatnich wyborach prezydenckich, struktury Bąkiewicza otrzymały wielomilionowe dofinansowania z budżetu państwa. Sęk jednak w tym, że narracja środowiska zarządzanego przez byłego działacza ONR, z patriotycznej retoryki płynącej ze spontanicznych akcji, oddolnych działań i narodowej idei, w ostatnim czasie stała się niezwykle pro-rządowa. Można by nawet uznać, że struktury utworzone przez Roberta Bąkiewicza afirmują rządową propagandę za co są sowicie wynagradzane.


Dlaczego jednak PiS nie przejmie nad nimi oficjalnej kurateli? Być może chodzi tu o stworzenie wrażenia obiektywizmu i niezależności, jedynie w kluczowych momentach zmieniającego się w akcje pt. Mimo wszystko PiS. Robert Bąkiewicz nie jest bowiem pierwszym projektem narodowca PiSu. Wcześniej funkcję tę pełnił niejaki Marian Kowalski, również wywodzący się ze struktur ONR. Kowalski wielokrotnie zabierał głos na wiecach PiS i jako nadworny narodowiec Jarosława Kaczyńskiego prowadził ostentacyjną agitację, uwiarygadniając to ugrupowanie w strukturach narodowych.


Bąkiewicz postępuje o wiele subtelniej, cały czas lawirując, a czasem nawet krytykując partię Jarosława Kaczyńskiego, jak to miało miejsce w przypadku akcji przeciw słynnej amerykańskiej ustawie nr 447. Warto jednak zadać pytanie jaki był efekt tej akcji i czy nie miała ona na celu uwiarygodnienia samego Bąkiewicza w środowiskach narodowych, które tradycyjnie nie ufają elitom władzy. A jednak narodowcy Bąkiewicza chętnie współpracują, a niektórzy nawet pracują w rządowych placówkach, które często udzielają wsparcia różnym projektom byłego działacza ONR.


O ile jednak w organizacjach utworzonych przez Bąkiewicza można po prostu nie uczestniczyć, to sama telewizja, którą cynicznie nazwano Mediami Narodowymi jest swego rodzaju przekrętem. Oto bowiem Robert Bąkiewicz przekonał tysiące Polaków do wpłat na zbiórkę publiczną, której celem było utworzenie redakcji narodowej telewizji stojącej po stronie Polaków i reprezentującej polskich patriotów, niezależnie od ich zapatrywań politycznych. Szybko jednak okazało się, że ów Media Narodowe będą rozgłośnią partii Ruch Narodowy, zaś po Marszu Niepodległości w 2018 r. oraz przyszłej akcji Mimo wszystko Duda, kanał ten, a także budowane wokół niego portale informacyjne, staną się bliźniaczo podobne do innych tytułów postrzeganych jako media PiSu.


Dziś wielu Polaków czuje się oszukanych. Dobrowolnie oddali bowiem pieniądze na cel, który z czasem przerodził się w agitkę konkretnej partii politycznej, co w odniesieniu do etyki medialnej powinno być karygodne. Może dlatego z Mediów Narodowych odchodzi coraz więcej dziennikarzy?


Czy media Bąkiewicza różnią się jeszcze czymkolwiek od tytułów zarządzanych przez Sakiewicza i braci Karnowskich? O tym już dziś w programie Piotra Korczarowskiego opowie były dziennikarz kanału Media Narodowe, Karol Plewa.


---------------------------------------------[wsparcie programu]---------------------------------------------


Mecenat na patronite: https://patronite.pl/emisjatv
PayPal: https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd_s-xclick&hosted_button_idVNND3Q7EZBSD6&sourceurl


Chcesz wykonać tradycyjny przelew do banku? Wszystkie niezbędne informacje są tutaj: http://emisja.tv/programy/wsparcie


Polecamy również zapoznać się z misją naszej fundacji, czyli Inicjatywy #PrzeciwCenzurze
http://emisja.tv/programy/inicjatywa-przeciw-cenzurze/

Film znajduje się w katalogu: Dokąd Zmierzamy


Komentarze