Wielka gra o Tajwan01:04:02

zwiń opis video pokaż opis video
Dodał: eMisjaTv
Wesprzyj naszą pracę darowizną: 33 2530 0008 2059 1051 7927 0001
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ostatnie tygodnie upłynęły pod znakiem zmiany punktu ciężkości zmagań światowych mocarstw o dominację nad światem: wojna na Ukrainie bardzo często ustępowała w mediach problemom świata azjatyckiego. Głównie chodziło o wizytę przewodniczącej amerykańskiej Izby Reprezentantów, Nancy Pelosi, na Tajwanie, który dla władz w Pekinie pozostaje zbuntowaną prowincją, a wizyta amerykańskiego urzędnika wysokiego szczebla w Tajpej to dla Pekinu co najmniej prowokacja.

Nic więc dziwnego, że za stanowczymi oświadczeniami i protestami chińskiego MSZ poszła wzmożona aktywność sił zbrojnych ChRL wokół Tajwanu. Napięcia dodawały oświadczenia, że Chińczycy są na swoim terenie (co władze w Tajpej oczywiście kwestionują). Wizyta amerykańskiej polityk jednak się zakończyła, a status wyspy się nie zmienia: nadal nie ma ona uznania większości społeczności międzynarodowej, a Chiny kontynentalne są przekonane, że prędzej czy później wyspa powróci do macierzy.

Rywalizacja Chin i Stanów Zjednoczonych nie jest niczym nowym; wszak już od dawna Chiny starają się uniezależnić od transportu morskiego, kontrolowanego przez amerykańskiego hegemona, a także wyrwać jak najwięcej państw na Pacyfiku z jankeskiej orbity wpływów: ostatni taki sukces chińskiej dyplomacji to podpisanie traktatu z Wyspami Salomona.

Czy napięcie wokół Tajwanu będzie nadal trwało? A może wyspiarska republika stanie się nowym punktem zapalnym, który przeorientuje zainteresowanie społeczności międzynarodową - kosztem toczącej wojnę Ukrainy? O tym w kolejnym odcinku cyklu Dokąd Zmierzamy? opowie Leszek Ślazyk, politolog i ekspert do spraw chińskich.
_____________________________________________________________________________________
PONIŻEJ ZNAJDZIECIE PAŃSTWO KILKA OPCJI, KTÓRYMI MOŻECIE NAS WESPRZEĆ

Mecenat na patronite: https://patronite.pl/emisjatv
PayPal: https://www.paypal.com/donate/?cmd_s-xclick&hosted_button_idVNND3Q7EZBSD6&sourceurl
Tradycyjne przelewy na konto banku w Polsce:
33 2530 0008 2059 1051 7927 0001
Dla przelewów z zagranicy kod SWIFT/BIC: NESBPLPW

W tytule przelewu prosimy wpisać: Darowizna na cele statutowe
Za wszystkie wpłaty serdecznie dziękujemy!!

Film znajduje się w katalogu: Dokąd Zmierzamy


Komentarze