Polacy w Mińsku czy Rosjanie w Warszawie? Jak się skończy konflikt na Wschodzie?01:00:04

zwiń opis video pokaż opis video
Dodał: eMisjaTv
Konflikt na wschodniej granicy Polski przybiera na sile. Kolejne grupy imigrantów przekraczają granicę - i nie wszystkie są wyłapywane przez polskich funkcjonariuszy. Wysyłani z Białorusi imigranci są coraz bardziej brutalni wobec próbujących ich powstrzymać żołnierzy i pograniczników.

W obliczu eskalacji konfliktu pojawiają się różne głosy w polskiej debacie publicznej: od tradycyjnego już nawoływania środowisk lewicowych aby wpuścić biednych uchodźców, przez uderzanie w wojenne bębny i mobilizację społeczeństwa wobec wojny hybrydowej po nieliczne głosy dążące do dialogu z Mińskiem w celu zakończenia niepotrzebnej konfrontacji na granicy, w której rolę broni spełniają przywiezieni z Bliskiego Wschodu ludzie. W tej debacie zabrał też były dowódca Wojsk Lądowych, generał Waldemar Skrzypczak, który stwierdził, że Łukaszenka boi się konfliktu z użyciem wojska, bo w wypadku wojny bez poparcia Putina to trzy dni i mamy Białoruś. Kontrastuje to z deklaracjami niektórych przedstawicieli polskich władz, którzy deklaruję wolę rozmów, ale nie z Aleksandrem Łukaszenką, tylko z Władimirem Putinem, jako prawdziwym decydentem w kwestii sytuacji na Białorusi.

Politycznego rozwiązania nie widać, a także nie widać końca inwazji imigrantów na wschodnią granicę Polski - a nadciąga zima i jej przekraczanie, ale też pilnowanie stanie się coraz trudniejsze. Efektywność polskich służb w sytuacji długotrwałego konfliktu budzi uzasadnione wątpliwości. Czy Polskę stać na długotrwałą konfrontację? O tym w kolejnym odcinku z cyklu Dokąd Zmierzamy - gościem Kamila Klimczaka będzie profesor Andrzej Zapałowski.

---------------------------------------------[wsparcie programu]---------------------------------------------

Mecenat na patronite: https://patronite.pl/emisjatv
PayPal: https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd_s-xclick&hosted_button_idVNND3Q7EZBSD6&sourceurl

Chcesz wykonać tradycyjny przelew do banku? Wszystkie niezbędne informacje są tutaj: http://emisja.tv/programy/wsparcie

Polecamy również zapoznać się z misją naszej fundacji, czyli Inicjatywy #PrzeciwCenzurze
http://emisja.tv/programy/inicjatywa-przeciw-cenzurze/

Film znajduje się w katalogu: Dokąd Zmierzamy


Komentarze